Hogy kell megoldani ezt a fizika feladatot? (Teljesítmény, munka)

500 Ft-ért fát akarunk fűrészelni villamos motorral hajtott fűrészgéppel. Mennyi ideig dolgozhatunk a géppel, ha az a fűrészelés közben átlagosan 1500 W, üresjáratban 75 W teljesítménnyel dolgozik és az idő 20%-át "munkadarabok" cseréjére fordítjuk? 1 kWh ára 6 Ft, a gép bérleti díja óránként 20 Ft.

2015. márc. 15. 11:32
 1/1 anonim ***** válasza:

Az elhasznált energia a teljesítmény és az eltelt idő szorzata. (Látható is, hogy a villamos energia ára: kW*h, másképp kWh; azaz kilowattóra mértékegységű.)

Vagyis, ha egy villamos fogyasztó 1000W teljesítményű, akkor 1 óra alatt 1 1h*1000W=1000Wh=1kWh az elfogyasztott energia. (a „kilo” jelentése „ezer”, azaz a „kWh” jelentése „ezer Wh”)

Illetve, ugyanez a fogyasztó, 1/2 óra alatt 1/2h*1000W=500Wh=0,5kWh energiát fogyaszt.


A gép az idő 20%-ában üresen jár, munkadarab (fűrészelendő tárgy, például gerenda) csere miatt.

A százalék=század. 20%=20/100, egyszerűsítve 2/10=0,2.

A teljes időben, de egy-egy órában is, az idő 0,2 részében tehát 75W, azaz 0,075kW a gép teljesítménye.

Tehát 1 óra alatt az üresjáratban elfogyasztott energia 0,2h*0,075kW.

1 kWh ára 6 Ft, vagyis az ár 6Ft/kwh, így az üresjárati energia óránként 0,2h*0,075kW*6Ft/kWh=0,09Ft.


A maradék 80%-nyi időben (fűrészeléskor) 1500W=1,5kW a teljesítmény. Az előző alapján ennek ára 0,8h*1,5kW*6Ft/kWh=7,2Ft.


Ezen kívül, óránként 20Ft a bérleti díj.


Vagyis, 1 óra díja 0,09Ft+7,2Ft+20Ft=27,29Ft.


500Ft-ból 500/27,29=18,321729571271528 óra hosszáig üzemelhet (pihenő idő nélkül) a gép.


Nem egy mutatós eredmény, de, ennyi.

2015. márc. 15. 18:46