Egy Q = 2*10^-9 C töltésű rögzített részecskétől r1 = 3 m távolságú A pontban elengedünk egy elektront.
a) Mennyi lesz az elektron sebessége 50 cm út megtétele után?
b) Mennyi az elektron szökési sebessége az A pontban?
2015. márc. 1. 12:34
1/6 anonim válasza:
Az elektron sebességét a munkatétel alapján kaphatjuk meg:
Tehát :
Delta E_mozgási=Summa W
Vagyis:
1/2*m*v^2=-integral(r_1-től r_2-ig) F(r)dr=-integral(3-tól 2,5-ig) k*Q*e/r^2 dr=kQe(1/2,5-1/3)=1,92*10^(-19)
innen: v=6,5*10^5 m/s
A szökési sebesség pedig onnan számolható, hogy az A pontban van elektrosztatikus energiája az elektronnak. Ha ennél nagyobb a mozgási energiája akkor elszökhet:
k*Q*e/r_1=1/2*m*v_sz^2
Innen:
v_sz=1,5*10^6 m/s
2/6 Tom Benko válasza:
Minek integrálsz? A pontszerű töltés esetén a mező csak a sugártól függ, úgyhogy egyszerűen a potenciálokkal ki lehet számolni: \frac{mv^2}{2}=Q(\phi(r_2)-\phi(r_1)). A ponttöltés potenciálját pedig a \phi=\frac{1}{4\pi\epsilon}\frac{Q}{r} összefüggés adja meg.
3/6 anonim válasza:
első vagyok:
Szerinted mégis az a képlet amit te használsz hogyan jön ki?? hát integrálással.
4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, közben kijött.
2015. márc. 2. 20:50
5/6 A kérdező kommentje:
Igazából az zavart meg előszőr, hogy az integrál után -x^-1 volt, így már ugye nem tudtam négyzetgyököt vonni...
2015. márc. 2. 20:56
6/6 Tom Benko válasza:
@3: Tudom. De jelen esetben teljesen felesleges integrállal erőlködni. Ágyúval verébre.