Egy Q = 2*10^-9 C töltésű rögzített részecskétől r1 = 3 m távolságú A pontban elengedünk egy elektront.

a) Mennyi lesz az elektron sebessége 50 cm út megtétele után?

b) Mennyi az elektron szökési sebessége az A pontban?



2015. márc. 1. 12:34
 1/6 anonim ***** válasza:

Az elektron sebességét a munkatétel alapján kaphatjuk meg:


Tehát :


Delta E_mozgási=Summa W


Vagyis:


1/2*m*v^2=-integral(r_1-től r_2-ig) F(r)dr=-integral(3-tól 2,5-ig) k*Q*e/r^2 dr=kQe(1/2,5-1/3)=1,92*10^(-19)


innen: v=6,5*10^5 m/s


A szökési sebesség pedig onnan számolható, hogy az A pontban van elektrosztatikus energiája az elektronnak. Ha ennél nagyobb a mozgási energiája akkor elszökhet:


k*Q*e/r_1=1/2*m*v_sz^2


Innen:


v_sz=1,5*10^6 m/s

2015. márc. 1. 13:30
 2/6 Tom Benko ***** válasza:
Minek integrálsz? A pontszerű töltés esetén a mező csak a sugártól függ, úgyhogy egyszerűen a potenciálokkal ki lehet számolni: \frac{mv^2}{2}=Q(\phi(r_2)-\phi(r_1)). A ponttöltés potenciálját pedig a \phi=\frac{1}{4\pi\epsilon}\frac{Q}{r} összefüggés adja meg.
2015. márc. 2. 07:12
 3/6 anonim ***** válasza:

első vagyok:


Szerinted mégis az a képlet amit te használsz hogyan jön ki?? hát integrálással.

2015. márc. 2. 17:47
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, közben kijött.
2015. márc. 2. 20:50
 5/6 A kérdező kommentje:
Igazából az zavart meg előszőr, hogy az integrál után -x^-1 volt, így már ugye nem tudtam négyzetgyököt vonni...
2015. márc. 2. 20:56
 6/6 Tom Benko ***** válasza:
@3: Tudom. De jelen esetben teljesen felesleges integrállal erőlködni. Ágyúval verébre.
2015. márc. 3. 06:54