Adott egy egységnyi és egy "a"hosszúságú szakasz. Szerkesszünk √ a szakaszt. (gyök a szakaszt)?

Kérlek segítsetek! 10-es mozaikos matek könyv 153/2 feladat

2015. márc. 9. 18:33
 1/5 anonim válasza:

Vegyük a Pithagorasz-tételt miszerint egy derékszögű 3szögben

a^2+b^2=c^2


Legyen a c (AB) oldal 1+a hosszú. Vegyük ennek a szakasznak a Thalesz-körét (lényegében az a kör, aminek a c szakasz egy átmérője) C szakasz egyik végéből körívezzünk az 1-el. Ahol metszi a kört (2 ilyen lesz, vegyük csak az egyiket), ott lesz C pont. Értelem szerűen, a harmadik oldal gyök(a) hosszú lesz. (Pithagorasz-t. miatt)


Remélem segít, ha valami nem volt érthető, írj :)


U.i.: Nem tudom vettétek-e már a Thalesz-kört, ha nem, akkor úgy is meg lehet magyarázni, hogy ha egy kör átmérőjének 2 végpontjából szakaszokat húzunk a kör egy tetszőleges pontjába, akkor a szakaszok merőlegest zárnak be.

2015. márc. 9. 18:48
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ, és igen Thálesz tételt már vettük, ez a kérdés egyébként a magasság-befogó tétel témakörben volt (derékszögű 3szög), de nekem a te megoldásod is tökéletes.:)
2015. márc. 9. 19:06
 3/5 anonim ***** válasza:

az első rossz megoldás!!!!!


a Pithagorasz-tételt felírva a kapott háromszögre:


x^2+1^2=(1+a)^2


ezt rendezve:


x^2=a^2+2a


és ez sehogy sem adja a gyök(a)-t



a megoldás eleje jó, ugyanis az 1+a átmérőjű Thalész-körrel indítunk

de aztán az a és az 1 hosszú szakaszok találkozási pontjában merőlegest állítunk az átmérőre

ennek a körrel való metszéspontjával a Thalész-tétel alapján derékszögű háromszöget kapunk

a magasságtétel alapján pedig m=gyök(a*1)=gyök(a)


van még párhuzamos szelőkkel is megoldás, ha kell, majd megírom

2015. márc. 9. 19:16
 4/5 anonim válasza:
Köszönöm a javítást, ezt nem tudom, hogy néztem be :(
2015. márc. 9. 19:52
 5/5 anonim ***** válasza:
Én szeretek úgy segíteni hogy nem adok teljes megoldást hanem ötleteket. Szóval, 1/sqrt(a) = sqrt(a)/a tehát ez valami hasonlóságos állat lesz... a következő lépésre nehezebb rávezetni de nézzd meg hogy egy derékszögű háromszögben hogy aránylanak egymáshoz a befogók és az átfogóhoz tartozó magasság :)
2015. márc. 11. 02:13