Határozzuk meg az ábrán látható elrendezésben az egyes kondenzátorok feszültségét és töltését! C1 = 2 µF, C2 = 0,5 µF, C3 = 2,5 µF, U = 500 V. (Kép lent)?


Megoldásnak a következőknek kellene lenniük: 600 µC, 100 µC, 500 µC, 300 V, 200 V, 200 V


Kép: [link]


Azt tudom, hogy az eredő kapacitásnak 5 µF-nak kell lennie, mert párhuzamosan vannak kötve, de utána nem tudom mit kellene csinálni.


Valaki lenne szíves és levezetné egyenletekben?


Előre is köszönöm!



2015. márc. 8. 19:53
 1/4 A kérdező kommentje:

Elnézést, rossz kép volt!


Ez a helyes kép: [link]

2015. márc. 8. 20:10
 2/4 A kérdező kommentje:
Mégis jó kép volt az első! Csak van két hasonló feladat és hirtelen elnéztem!
2015. márc. 8. 20:12
 3/4 bongolo ***** válasza:

Nem 5 μF az eredő!

Csak C₁ és C₂ vannak párhuzamosan kötve (azok eredője C₁₂ = 2.5 μF). Azokkal C₃ már sorba van kötve, csak trükkösen rajzolták fel. Akkor pedig az eredő kapacitás 1.25 μF.


A többihez ez a képlet kell:

C = Q/U


Nem az jön ki, amit megadtál, de nézzük:

Ha a teljes rendszert egyetlen C₁₂₃ = 1,25 μF kondenzátorral helyettesítenénk, akkor ennyi töltés lenne rajta:

Q = C·U

Q₁₂₃ = C₁₂₃·U = 1,25 μF · 500 V = 625 μC

Na most C₁₂₃ valójában C₃-nak és a C₁₂ eredőnek a soros kapcsolása. Sorosan kapcsolt kondenzátorok esetében akármekkora is a kapacitás, mindegyiken ugyanakkora töltés van. Vagyis:

Q₃ = 625 μC

Q₁₂ = 625 μC

A feszültségeiket a legfelső képlettel lehet számolni:

U₃ = Q₃/C₃ = 625 μC / 2.5 μF = 250 V

A másik feszültség is ugyanekkora persze, hisz C₃ = C₁₂. Vagyis számolás nélkül is tudhattuk volna, hogy feleződik a feszültség ennél a soros kapcsolásnál.

U₁₂ = 250 V

C₁ és C₂ párhuzamosan vannak kötve, ezért U₁ = U₂ = U₁₂ = 250 V

A rajtuk lévő töltéseket megint csak a legfelső képlettel lehet számolni:

Q₁ = C₁·U₁ = 2 μF · 250 V = 500 μC

Párhuzamos kapcsolásnál a töltések összege kiadja az eredő kapacitás töltését, vagyis Q₂-re 625-500 = 125 μC maradt, de a képlettel is ennek kell kijönnie:

Q₂ = C₂·U₂ = 0,5 μF · 250 V = 125 μC

2015. márc. 8. 23:22
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! :)


Az lehet, hogy nem jó az a megoldás, amelyik a képletben szerepel. A tanárom készített egy pár feladatsort, amit PDF fájlban tárolt. Tavaly, amikor fizika feladatokat adott ki ott is volt egy-két hiba a megoldásban. De hát a tanárok is szoktak tévedni. :)

2015. márc. 8. 23:37