Valaki segít megoldani az egyenletet?


M,n,o,p kellene !


[link]


2015. márc. 3. 16:21
 1/3 anonim ***** válasza:

m) (2x-4)/3 + (x-4)/2 = 2x

(4x-8)/6 + (3x-12)/6 = 2x // bal oldalt közös nevezőre hozva

4x-8+3x-12 = 12x // az egyenlet mindkét oldalát 6-tal szorozva

7x-20 = 12x // bal oldalon az összevonásokat elvégezve

-20 = 5x // mindkét oldalbó 7x-et kivonva

-4 = x // mindkét oldalt 5-tel osztva


n) (4x-3)/6 + (x+4)/3 = (7x-5)/12

(8x-6)/12 + (4x+16)/12 = (7x-5)/12 // közös nevezőre hozva a két oldalt

8x-6+4x+16=7x-5 // 12-vel szorozva mindkét oldalt

12x+10=7x-5 // bal oldalon az összevonásokat elvégezve

5x+10=-5 // mindkét oldalból 7x-et kivonva

5x=-15 // mindkét oldalból 10-et kivonva

x=-3 // mindkét oldalt 5-tel osztva


o) (3x-7)/5 – (x-7)/4 + (3x+5)/2 = 1

(12x-28)/20 – (5x-35)/20 + (30x+50)/20 = 1 // a bal oldalt közös nevezőre hozva

12x-28-5x+35+30x+50 = 20 // mindkét oldalt 20-szal szorozva

37x+57=20 // bal oldalon elvégezve az összevonásokat

37x = -37 // mindkét oldalból 57-et kivonva

x = -1 // mindkét oldalt 37-tel osztva


p) (2x+3)/5 – (x+2)/4 = (x-3)/3

(24x+36)/60 – (15x+30)/60 = (20x-60)/60 // mindkét oldalt közös nevezőre hozva

24x+36-15x-30 = 20x-60 // mindkét oldalt 60-nal szorozva

9x+6 = 20x-60 // bal oldalon az összevonásokat elvégezve

-11x+6 = -60 // mindkét oldalból 20x-et kivonva

-11x = -66 // mindkét oldalból 6-ot kivonva

x = 6 // mindkét oldalt -11-el osztva

2015. márc. 3. 16:53
 2/3 anonim ***** válasza:

m.)

(2x-4)/3+(x-4)/2=2x [*6

4x-8+3x-12=12x

-5x=20

x=-4

.

.

.

p.)

(2x+3)/5-(x+2)/4=(x-3)/3 [*60

24x+36-15x-30=20x-60

11x=-66

x=-6

2015. márc. 3. 16:59
 3/3 anonim ***** válasza:

Az 1., 16:53-kor megjelent választ írtam.

A 2., 16:59-kor megjelent válasz a 4-ből 2 megoldást tartalmaz.


Az m) eredménye egyezik az enyémmel.

A p) hibás. Ugyanis, a bal oldalon 24x-15x=9x. Ha az egyenlet mindkét oldalát ugyanúgy változtatjuk, fennmarad az egyenlőség. Így, ha mindkét oldalból elveszünk 20x-et, akkor jobb oldalon 0x lesz, bal oldalon pedig 9x-20x=-11x. A jobb oldali -66-tal egyezünk. És, ha mindkét oldalt osztjuk -11-el, akkor bal oldalon 1x, azaz x lesz, jobb oldalon pedig 6. (-66/-11=6, és nem -6.)


Csak azért írtam meg ezt, mert nem szeretném, ha a kérdező bizonytalanságban lenne, netán a rossz megoldást választaná.

2015. márc. 3. 19:17