Hogyan kell ezt a trigonometrikus egyenletet megoldani?


6-2cos^2x-9sinx=0

Olyan szerencsétlen vagyok, mert semmit "nem látok benne", és még elkezdeni sem tudom. Nagyon hálás lennék ha vki elmagyarázná nekem!!


2015. márc. 2. 16:31
 1/6 anonim ***** válasza:

Azt az azonosságot nem látod, hogy cos^2 x=1-sin^2 x ?

Ha ezt helyettesíted, x már csak sinx formában szerepel.

Bevezetsz egy új ismeretlent...

Ha gond van, szóljál!

2015. márc. 2. 16:47
 2/6 A kérdező kommentje:

Micsoda? Egyáltalán nem értem amit leírtál :(

És nem, tényleg nem látok benne semmit. Hiába figyelek órán, és hiába van minden leírva, egyszerűen nem megy!!!

2015. márc. 2. 16:54
 3/6 anonim ***** válasza:

Még ennyi segítséggel sem megy?

[link]

2015. márc. 2. 17:09
 4/6 A kérdező kommentje:

Hát nem ment sajnos :/

Állandóan azonosságokról beszél a tanár, csak tudnám, hogy milyen azonosságokat kell megtanulni, és ezért egyáltalán nem értek semmit. Meg nekem ezek a függvényes bigyók egyáltalán nme logikusak. Már így is totálisan kész vagyok, mert állandóan a sírógörcs jön rám h ilyen béna vagyok.

Köszi a segítséget!

2015. márc. 2. 17:20
 5/6 anonim ***** válasza:

Sok mindent, türelmesen, újra kell tanulnod. A szögfüggvényekhez két videót tudok még ajánlani:

https://www.youtube.com/watch?v=lWfRzNGPBcY

https://www.youtube.com/watch?v=ckb5poFkU8w

Valahogy csak eljutottál eddig az osztályig, csak kell tudni valamit (behelyettesítés,egyenletmegoldás)

Ha a két videót megérted, itt többet is találsz:

https://www.youtube.com/user/Zsiga41/feed

2015. márc. 2. 17:26
 6/6 anonim ***** válasza:

AZ interneten oktatóvideók, a könyvekben kidolgozott mintapéldák tömkellege rendelkezésedre áll. Nem szerencsétlen vagy, hanem lusta. Ha lemaradsz órán, akkor olvass utána, nézz videókat és értsd meg először az anyagot. itt van például egy egész jó videó:

https://www.youtube.com/watch?v=pqYJeX4IIg8


Milyen összefüggéseket kell tudj? Az nevezetes szögek szinusz és koszinuszértékei, tg x = sinx/cosx, sin^2x+cos^2x=1. Ennél nem hiszem, hogy többet.


Látsz egy négyzetes tagot az egyenletben->másodfokú egyenlet. Van benne szinusz és koszinusz is? Az egyiket el kell tüntetni. Melyiket? A négyzetes tagot, mert arra van összefüggésünk: sin^2x+cos^2x=1. Innen cos^2x=1-sin^2x. Ezt behelyettesítve az egyenletbe és azt kettővel osztva:

sin^2x-4.5sinx+2=0

Ez egy másodfokú egyenlet.a*y^2+b*y+c, ahol y = sinx.

Írjuk át y-ra a sinx=y helyettesítéssel, hogy átláthatóbb legyen.

y^2+4.5y+2=0, innen y_1 = 4 és y_2 = 1/2.


Első eset:

y_1=4

sinx = 4. Ez nem jó megoldás, mert a szinusz függvény értéke 1 és -1 között mozog.


Második eset:

y_2 = 1/2

sin x = 1/2

Itt a legegyszerűbb, ha tudod, hogy 30 foknak a szinusza 1/2. Így a megoldás

x = 30 + 2k*pi, k eleme Z.

mert, a szinuszfüggvény 2*pi-ként periodikus, azaz felveszi ugyanezt az értéket(a szinusz 30-at, vagyis 1/2-et).

2015. márc. 2. 17:35