egy egyenletet kéne megoldani, de bárhogy próbálkozok nem jövök rá :/
cosx(sinx+tgx)-sin2x=1
2015. febr. 28. 20:15
1/9 Angelo84 válasza:
trigonometrikus összefüggéseket megnézed, és ezt találod:
sin(2x)=2*sin(x)*cos(x)
tg(x)=sin(x)/cos(x)
sin^2(x)+cos^2(x)=1
----> sin(x)=gyök(1-cos^2(x))
és ezt szépen minden sinus helyére berakod, aztán elnevezed cos(x) -et mondjuk p-nek, és kapni fogsz egy egyismeretlenes egyenletet, de elnevezheted cos^2(x)-et is p-nek mondjuk.
Ezt csak így első elgondolás.
2/9 Angelo84 válasza:
bár ha a cos^2(x)+sin^2(x)=1 ből a cos(x)-et fejezed ki, és utána azt helyettesíted vissza az eredeti egyenletbe, akkor hamarabb meg tudod oldani, ha jól számoltam.
3/9 Angelo84 válasza:
elvileg az jön ki, hogy:
sin(x)=1
sin(x)=-1
4/9 Angelo84 válasza:
De most így jobban belegondolva, az amit leírtam nem feltétlenül jó megoldás, ugyanis, ahol sin(x) 1-et vagy -1-et vesz fel, ott a cos(x) 0-át, és a tg(x)-nél kell kikötést tegyünk, hogy cos(x) nem lehet egyenlő 0-val. szóval lehet marad az első elgondolás, vagy majd jön valami okosabb, és leírja.
5/9 anonim válasza:
Egyenlőre én is csak azt akartam jelezni, amit #4-ben leírtál közben:
6/9 Angelo84 válasza:
hát akkor lehet valami harmadfokú egyenlet vár megoldásra.
7/9 anonim válasza:
Vagy a kérdezőt kérjük meg, hogy ellenőrizze a feladat kiírását. (A képen látható feladattal hasonlítsa össze az eredetit!)
8/9 A kérdező kommentje:
Az első komment alapján behelyettesítettem és cosx=0 és cosx=+|- gyök alatt 2/3 jött ki, de majd holnap újra átgondolom kipihenten :D
2015. febr. 28. 23:25
9/9 Angelo84 válasza:
a hármas kommentemben valószínűleg elszámoltam magam, mert utánagondolva, bár lehet itt is elnéztem valamit, de egy negyedfokú egyenlet jött ki, ha a másik helyettesítést használom.