Hogyan kell ezt megcsinálni?

Egy derékszögű háromszög befogói: 5 és 12cm. Az átfogóhoz tartozó magasság a háromszöget két háromszögre bontja. Mennyi ezen két háromszög területének aránya?

2015. febr. 17. 17:51
 1/2 anonim ***** válasza:

Először Pitagorasz-tétellel kiszámoljuk az átfogót:


5^2+12^2=c^2, innen c=13.


Az átfogóhoz tartozó magasságot úgy tudjuk meg, hogy felírjuk kétféleképpen a területet:


1. befogók szorzata/2=5*12/2=30 cm^2

2. átfogó*magasság/2=13*m/2


Ezek egyenlők: 30=13*m/2, innen 60/13=m


Nem nehéz kitalálni, hogy az átfogóhoz tartozó magasság a derékszögű háromszöget két kisebb derékszögű háromszögre bontja. Ezekre is felírjuk a Pitagorasz-tételt, hogy a kis részek hosszát megkapjuk (p és q)


Egyrészt: p^2+(60/13)^2=5^2


p^2+3600/169=4225/169


p^2=625/169


p=25/169.


Innen már a másik részt is tudjuk: q=13-p=13-25/169=2197/169-25/169=2172/169


Most jöhet a két kis háromszög területe:


T(1)=m*p/2=(60/13*25/169)/2=750/2197


T(2)=m*q/2=(60/13*2172/169)/2=65160/2197


A két háromszög területének aránya: T(1)/T(2)=(750/2197)/(65160/2197)=


=750/65160=25/2172 lesz a két háromszög területének aránya.

2015. febr. 17. 18:15
 2/2 anonim ***** válasza:
Ha a befogo 5 es 12 az atfogo 13 lesz. Befogo tetel segitsegevel kiszamolod, hogy osztja ket reszre az atfogot a magassag. A ket uj haromszoged derekszogu lesz, amelyekben ismered az atfogokat es az egyik befogot. Pitagorasz tetelevel kiszamolod a masik befogokat, es felirod a teruletet a ket haromszognek, majd elosztod oket.
2015. febr. 17. 18:16