1. Egy háromszög két szögének aránya 1:3. Fel lehet-e bontania háromszöget két egyenlő szárú háromszögre? Válaszodat részletesen indokold!


2. Egy hegyesszögű háromszög három szöge közül az egyik 8-cal, a másik 9-cel, a harmadik 12-vel osztható. Hány fokosak a háromszög szögei? Válaszodat részletesen indokold!


2015. febr. 16. 09:27
 1/6 anonim ***** válasza:

Az első feladat megoldása itt:

[link]

2015. febr. 16. 12:15
 2/6 anonim ***** válasza:

2. A háromszög szögeinek összege 180°: osztható 4-gyel (4*45), és 12-vel is (12*15).

Mivel egyik is, a harmadik is osztható 4-gyel, így a másik is, tehát másik 36 vagy 72 lehet.

Mivel másik is, a harmadik is osztható 12-vel, így egyik is, tehát egyik 24, 48, vagy 72 lehet.

Ez 2*3=6 kombináció lenne, de egyik+másik > 90, így kettő (24+36, 48+36) kiesik, a többi 4 jó.

(Bár van két egyforma közöttük.)

harmadik = 180 - (egyik+másik)

2015. febr. 16. 14:54
 3/6 anonim ***** válasza:

8a + 9b + 12c = 180


4(2a + 3c) + 9b = 180

4(2a + 3c) = 180 - 9b = 9(20 - b)

4(2a + 3c) = 9(20 - b)


20 - b = 4

b = 16

====


2a + 3c = 9

2a = 9 - 3c

2a = 3(3 - c)

a = 3(3 - c)/2


Csak

c = 1 lehet

====

így

a = 3

====


A szögek

8a = 24

9b = 144

12c = 12

2015. febr. 16. 15:56
 4/6 A kérdező kommentje:
Koszi! :))))
2015. febr. 16. 16:24
 5/6 anonim ***** válasza:
"Egy hegyesszögű háromszög..." <--> 144
2015. febr. 16. 19:18
 6/6 anonim ***** válasza:

Teljesen jogos a megjegyzés, ezt a feltételt elnéztem. :-(


De egy lehetőség még van.

A feladatban nem szerepel, hogy egész számok legyenek a szögek!

Tehát ha felosztjuk 180-at (8 + 9 + 12) = 29 részre, akkor egy rész

n = 180/29

Ezzel a háromszög szögei:

α = 8n

ß = 9n

γ = 12n

2015. febr. 17. 14:32