Ha megvan adva egy grafikonon a függvény annak h tudom megállapitani a szabályát? 7. osztályos vagyok és nem tudom mert hiányoztam


2015. febr. 15. 18:50
 1/3 anonim ***** válasza:

Attól függ milyen függvényről van szó.

Ha lineáris, azaz a képe egy egyenes, akkor legegyszerűbb így:

Megnézed, hogy egy egység alatt mennyit változik az érték. Azaz megnézed, hogy ha egyet JOBBRA mész az x tengely mentén, az alatt mennyit ment a függvény felfelé vagy lefelé. Ha így nem jutsz négyzetrácsra akkor tovább mész jobbra addig, amíg rácsponthoz nem érsz a függőleges lépés után. Ez az érték lesz a szabályban az 'x' együtthatója. Ha felfelé megy negatív lesz az együttható, ha felfelé akkor pozitív. A számot (mármint az együttható értékét) úgy kapod, hogy: függőleges változás/jobbra lépés. Azaz ha pl. egyet jobbra lépsz és eközben a függvény kettőt 'felmegy', akkor 2/1=2 lesz az együttható. Ha viszont hármat kell jobbra menni hogy egyet emelkedjen, akkor 1/3 az együttható. Ezután már csak azt kell megnézned, hogy hol metszi az 'y' tengelyt. Ezt az értéket gyakorlatilag utánaírod az x-es tagnak.

Pl. A függvény két jobbralépés alatt emelkedik egyet és a -3 -nál metszi az 'y' tengelyt, akkor a szabály: y=1/2x-3

2015. febr. 15. 20:17
 2/3 anonim ***** válasza:

lineáris függvény alap képlete y=mx+b, ahol neked az a-t és a b-t kell meghatározni.

a: a függvény meredeksége. tehát hogy 1 egység jobbra haladás alatt mennyit megy feljebb, lejjebb, stb. ha ez látszólag nem egész, akkor többet mész, és a kettőt elosztod egymással (pl 3-at lépsz mire 2-t emelkedik a függvényérték, m=2/3)

b-t úgy a legkönnyebb meghatározni, hogy megnézed, hogy x=0 helyen mekkora a függvényérték, azaz a grafikon hol metszi az y tengelyt.

2015. febr. 15. 20:58
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm
2015. febr. 16. 16:16