pl: Hol van az f(x)= x2-5x+4 minimuma és mennyi a minimum értéke?2014. máj. 6. 13:35
1/2 anonim válasza:
teljes négyzetté kell alakítani és abból kiolvasható
(x-b)^2+c alakra
2/2 anonim válasza:
1. lehetőség: Deriválással, azt nem tudsz.
2. lehetőség: teljes négyzetté kell alakítani:
x^2-5x+4=(x-2,5)^2-6,25+4=(x-2,5)^2-2,25
A négyzetes tag értéke biztosan pozitív vagy 0, ezért ennek a függvénynek ott lesz minimuma, ahol annak az értéke 0, vagyis x=2,5-nél. Ebben a pontban a függvény értéke -2,25, tehát a függvénynek a (2,5;-2,25) pontban van a minimuma.