Hogyan tudom megállapítani egy függvény minimum helyét és minimum értékét?

pl: Hol van az f(x)= x2-5x+4 minimuma és mennyi a minimum értéke?

2014. máj. 6. 13:35
 1/2 anonim ***** válasza:

teljes négyzetté kell alakítani és abból kiolvasható

(x-b)^2+c alakra

2014. máj. 6. 13:42
 2/2 anonim ***** válasza:

1. lehetőség: Deriválással, azt nem tudsz.


2. lehetőség: teljes négyzetté kell alakítani:


x^2-5x+4=(x-2,5)^2-6,25+4=(x-2,5)^2-2,25


A négyzetes tag értéke biztosan pozitív vagy 0, ezért ennek a függvénynek ott lesz minimuma, ahol annak az értéke 0, vagyis x=2,5-nél. Ebben a pontban a függvény értéke -2,25, tehát a függvénynek a (2,5;-2,25) pontban van a minimuma.

2014. máj. 6. 13:44