Citrancs:) kérdése:

Egy nyíltláncú diolefin 1,2 g-jának tökéletes elégetéséhez 3,911 g oxigén szükséges. Mi a vegyület összegképlete és neve?

A megoldás C4H6. Valaki levezetné nekem? Köszönöm! :)
2015. febr. 13. 12:24
 1/2 N.Viktor válasza:

Ha még segít: A moláris tömegekkel kiszámolod a tömegeket:

m(CnH2n-2)= 12n+2n-2 = 14n-2 g

m(O2) = 32[(3n-1)/2] = 48n-16 g


ha 1,2 g diolefinhez 3,911 g O2 szükséges,

akkor (14n-2) g-hoz (48n-16) g szükséges.


keresztbeszorzással: (14-2)3,911 = (48n-16)1,2

Innen már csak rendezni kell az egyenletet, és a végén azt kapod, hogy n=4.

2015. febr. 16. 16:01
 2/2 N.Viktor válasza:

Ja és maga a reakcióegyenlet:

CnH2n-2 + [(3n-1)/2]O2 --> nCO2 + (n-1)H2O

2015. febr. 16. 16:19