Miért nem lehet gyökös kifejezés eredménye negatív szám is?

Például vegyük az x^2=9 -et. Ha gyökvonással akarjuk megkapni x értékét akkor csak a 3-at kapjuk megoldásként, viszont a -3 ugyanúgy megoldás. Van ennek valami magyarázata vagy valaki így találta ki ezért így van?

2015. febr. 9. 17:37
 1/10 anonim ***** válasza:
A gyök függvényből következik.
2015. febr. 9. 17:43
 2/10 anonim ***** válasza:

Gyökvonással is ugyanúgy megkapjuk -3-at, mint megoldást, maximum a számológép nem írja ki. De lehet, hogy vannak, amik ezt is figyelembe veszik.

Ez tipikusan olyan, hogy nem elég a számológépre hagyatkozni, gondolkodni is kell. Például szögfüggvényeknél, ha ki akarod számolni, hogy sinX=0.5, akkor a számológép csak az X=30°-ot adja megoldásul, miközben az X=150°ugyanúgy helyes megoldás.

2015. febr. 9. 17:44
 3/10 A kérdező kommentje:
Nem a számológépből indultam ki. Hanem mondjuk van egy egyenletem : √(x-2)=-3 itt a 11 miért nem lehet megoldás (a tkv. alapján)?
2015. febr. 9. 17:56
 4/10 anonim ***** válasza:

Az attól függ, hogy mit hogyan definiálunk. Definíció szerint egy x szám négyzetgyöke gyök(x), ahol x és gyök(x) is nemnegatív valós szám. Ez azért van így, hogy ha például azt mondjuk, hogy mennyi gyök(2)+gyök(3) értéke, akkor ennek az összeadásnak csak 1 megoldása legyen a 4 helyett.


Az egyenletmegoldást pedig egy másik definíció oldja fel; az x^2 szám gyöke gyök(x^2)=|x|, mivel x itt bármilyen szám lehet, mivel négyzete 0 vagy pozitív, amiből lehet gyököt vonni, és az eredmény mindig x abszolutértéke lesz. Ezt így nem szokták tanítani, de helyesen a fenti egyenlet levezetése gyökvonás után:


|x|=3, ennek a megoldása pedig +3 és -3. Tehát közvetetten nem a gyökvonás miatt lesz 2 megoldás, hanem az abszolutérték miatt.

2015. febr. 9. 17:57
 5/10 anonim ***** válasza:

Megállapodás eredménye; így lehet, hogy a gyökvonás egy egyértelmű művelet a valós számok halmazán.


A komplex számok halmazán a gyökvonásnak több megoldása is lehet.

2015. febr. 9. 17:57
 6/10 anonim ***** válasza:
Ennél megint csak azt lehet mondani, hogy definíció szerint gyök(9)=3, és nem -3.
2015. febr. 9. 17:58
 7/10 A kérdező kommentje:
Tehát ez az egész csak azért van, hogy kevesebb megoldásunk legyen, illetve amiatt mert valaki így találta ki?
2015. febr. 9. 18:01
 8/10 anonim ***** válasza:
Ha ilyen sarkosan fogalmazunk, akkor igen. De fontos azt is megjegyezni, hogy csak azért, mert 1 ember így találta ki, az nem jelent semmit, hanem a matematikustársadalomnak ezt el kell fogadnia. Ezt így fogadta el, ráadásul (mint már írtam) ez így "kényelmes", vagyis ezzel egyértelműen 1 megoldást kapunk ahelyett, hogy adott esetben több száz megoldást kelljen számolnunk (amikre ráadásul nincs is szükségünk).
2015. febr. 9. 18:03
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2015. febr. 9. 19:23
 10/10 Tom Benko ***** válasza:

Igazság szerint van, amikor figyelembe kell venni a gyök többértelműségét, pl. a másodfokú egyenleteknél. Itt ki szokás írni a pluszmínusz jelet.

Igazság szerint azért kötötték ki, hogya \sqrt{x} csak pozitív szám lehet, mert így az f(x)=\sqrt{x} reláció függvény.

2015. febr. 11. 06:56