Kérdés:
Mekkora a moláris térfogata és tömege annak a gáznak, amelynek 25 celsius fokon és 0,1MPa nyomáson a sűrűsége 1,308dm/m3
2015. febr. 8. 16:51
1/2 FDra válasza:
Szia!
Az egyetemes gáztörvény: p*V=n*R*T itt R=8,314 J/(mol*K) a gázállandó.
A moláris térfogat a V/n tört, az egyenletet átrendezve:
V/n=R*T/p
Mindent SI-ben kell behelyettesíteni, azaz a p-t Pa-ban, a T-t K-ben.
Ebből a moláris térfogat: 24,79 dm^3/mol.
A moláris tömeget a moláris térfogat és a sűrűség szorzataként kapod meg.
Ha a sűrűség, amit sajnos értelmetlenül írtál le a kérdésben, 1,308 g/dm^3, akkor a moláris tömeg 32,43 g/mol, tehát a gáz nagy valószínűséggel az oxigén volt.
2/2 A kérdező kommentje:
köszi :)
2015. febr. 9. 16:12