Fizikusok! Segítség! Én számoltam félre vagy a könyv?


Feladat: Egy centrifuga fordulatszáma 2850 1/min.A forgó henger belső átmérője 0.4 m. Mennyi a szögsebessége? Hányszorosa a henger falához tapadó inggomb centripetális gyorsulása a nehézségi gyorsulásnak?

Megoldás (szerintem):

n= 2850 1/min= 171000 1/s

d=0,4m--> r= 0,2 m

omega=?


T= 1/n= 1/171000= 0,00000584795 s

omega= 2 x pi/ T= 1074425,27846 rad/s

és a nehézségis kérdést nem tudom,hogy kell


Erre a könyv megoldása:

n=47,5 1/s

omega= 298,3 rad/s Most melyik a jó?


Illetve az alábbi feladatot hogyan kell megoldani?

Egy egyenletes körmozgást végző körhintán ülő gyermek fényképeket készít. Két kép elkészülte között 2 s telik el. Hány kép készülhet a teljes menetidő alatt, ha összesen 1800 fokot fordul el a szerkezet és a fordulatszáma 2,5 1/min? Mekkora a hinta szögsebessége és a tengelytől 6 m-re ülő gyermek sebessége?



2015. febr. 8. 16:01
 1/3 anonim ***** válasza:
Ebben a sorban van a bibi: "n= 2850 1/min= 171000 1/s "
2015. febr. 8. 17:20
 2/3 anonim ***** válasza:
Ha 60 perc alatt keresel 60 forintot, akkor 1mp alatt hány forintot fogsz keresni?
2015. febr. 8. 17:22
 3/3 Hominida ***** válasza:

Basszus! 1 millió radián másodpercenként! Ez nekem is gyanús lenne. :-D Nem is tudom, mi foroghat ilyen gyorsan. De hogy nem szeretnék ott lenni, amikor egy század milliméternyi excentrikusságot szerezne, az egészen biztos.


Valóban, a választ a kérdésedre már megkaptad, 2850 ford/min = 47,5 ford/s. Ez valami ipari centrifuga lehet. A centripetális gyorsulásról nem ejtettél szót, nyilván mert azzal ezután nem volt problémád, de annak, aki jövő ilyenkor idetéved, áruljuk el, hogy a(cp)=r×ω²=17815 m/s², ami 1817 g.


A körhinta 1800°/360°=5 kört megy, 5/2,5= 2 perc alatt, ami 120 s. 2 másodpercenként egy kép, az összesen 61 kép.


T=120/5=24 s, ω=2π/T=0,262 rad/s. v(k)=r×ω=1,57 m/s.

2015. febr. 10. 00:19