A hidrogén- klorid vizes oldata a sósav. Ez a feladat jó lenne így? (9. osztály) Ha nem, hol rontottam el?


Hány dm3 standard állapotú hidrogén- klorid gázból és hány cm3 vízből készült az 1,035 g/cm3 sűrűségű, 2 mol/dm3-es sósav 2dm3-je?


VHCl= 2dm3

cHCl= 2mol/dm3

c= noa/V --> noa= c*V

noa= c*V= 2mol/dm3* 2dm3= 4mol

ncl= 4 mol

MCl= 35,5 g/mol

mCl= nCl*MCl= 142 g

ρ= 1,035 g/cm3

V= m/ρ= 142g* 1,035g/cm3= 146,97cm3

Vo= 146,97 cm3

Utána hogy kell a dm3 meg a cm3t kiszámolni??


2010. febr. 10. 17:56
 1/4 A kérdező kommentje:
Hú most nézem, sztem a 142g után biztos hogy elrontottam..
2010. febr. 10. 18:02
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

ahogy te is kiszámoltad 2 dm3 2M HCl oldatban 4 mol HCl gáz van elnyeletve, amely 142 g oldott anyagot jelent.


2 dm3 oldatban van feloldva 142 g HCl gáz,

az oldat tömege: ró*V =2000*1,035 =2070 g


Ebből az oldószer tömege ill annak térfogata könnyen számolható:

m oldószer=2070-142=1928 g ~~kb 1928 cm3 víz


V sósav = n *VM

Vm 25°C-on: 24,5 dm3/mol

V =4 mol*24,5dm3/mol=98 dm3

2010. febr. 10. 20:37
 3/4 anonim ***** válasza:

Szerintem:

Sűrűség = 1.035

V = 2000cm3

Ezekből:m=sűrűség*V=2070g



2070g-ban van: 4mol=72g HCl+1998g víz


Standardállapotban:24,5dm3-ben van 1mol HCl=37g

(148/37)*24.5=98dm3 <----------148g

Tehát a HCL=98dm3

2010. febr. 10. 20:56
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, sok segítség volt :)
2010. febr. 10. 21:54