Mutasd ki, hogy a 7x+3 törve 5x+2 tört irreducibilis, ha bármely x egész szám. (? )

nyolcadik osztályos szinten.

2015. febr. 6. 17:46
 1/2 bongolo ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy ez a bizonyítás érthető-e nyolcadikos szinten:


Tegyük fel, hogy nem irreducibilis, tehát egyszerűsíthető. Mondjuk k-val lehet egyszerűsíteni. Ami azt jelenti, hogy a számláló és a nevező is osztható k-val. Vagyis::

(1) 7x + 3 = k·n

(2) 5x + 2 = k·m


Vonjuk ki az első egyenletből a másodikat:

(3) 2x + 1 = k·(n-m)


Ez azt jelenti, hogy 2x+1 osztható k-val.


Vonjuk ki (1)-ből (3) háromszorosát, tehát 6x+3-mat:

7x+3 - (6x+3) = kn - k(3n-3m)

x = k·(n - [3n-3m])


Itt is a jobb oldalon csak az számunkra a fontos, hogy ott van a k szorzó, vagyis x osztható k-val.


De ha x osztható, akkor 2x is osztható k-val. Akkor viszont a nála 1-gyel nagyobb szám, 2x+1 nem lehet osztható ugyanazzal a k-val, pedig (3) pont azt mondja, hogy osztható.


Ellentmondásra jutottunk, tehát hibás volt a kiinduló feltételezés, hogy lehet egyszerűsíteni valamivel (k-val). Vagyis a tört nem egyszerűsíthető, irreducibilis.

2015. febr. 7. 00:05
 2/2 anonim ***** válasza:

az alábbiakban annyit fogunk felhasználni, hogy egy tört és a reciproka pontosan egyszerre irreducibilis, vagy sem

továbbá egész számokat kivonva nem változik az egyszerűsíthetőség ténye



(7x+3)/(5x+2)=(5x+2+2x+1)/(5x+2)=1+(2x+1)/(5x+2)


most áttérünk a reciprokra:


(5x+2)/(2x+1)=(4x+2+x)/(2x+1)=2+x/(2x+1)


(2x+1)/x=2+1/x


márpedig 1/x nem egyszerűsíthető


ennyi

2015. febr. 7. 16:03