A laboratóriumi munka során 300 cm3 26,2 tömeg%-os sósavra van szükségünk. Ez azonban nem áll rendelkezésünkre, ezért tömény sósavból (35,2 tömeg%-os) desztillált vízzel való higítással először el kell készítenünk.

A munkát számolással kezdjük, hiszen először azt kell tudnunk, hogy hány cm3 tömény sósavot kell kimérnünk. Hamarosan rájövünk, hogy bizonyos adatokra még szükségünk van, ezért fellapozunk egy kémiai táblázatokat tartalmazó könyvet, amiben a különböző töménységű sósavakhoz tartozó sűrűségeket kell kikeresnünk:

− a 35,2 tömeg%-os sósav sűrűsége 1,17 g/cm3

− a 26,2 tömeg%-os sósav sűrűsége 1,13 g/cm3


Mi lesz a számítás végeredménye? Miért?


A.) 252,30 cm3


B.) 223,27 cm3


C.) 295,19 cm3


D.) 215,66 cm3


2015. febr. 1. 20:28
 1/4 anonim ***** válasza:
68%

Az 1,17 g/cm^3 azt jelenti, hogy az oldat 1 cm^3-je 1,17 gramm tömegű. Ez 35,2 tömegszázalékos, vagyis ebben az 1,17 g oldatban 1,17*35,2/100=0,41184 grammnyi oldott anyag van (sósav) következésképp 1,17-0,41184=0,75816 gramm oldószer (desztillált víz). Ugyanez a helyzet a másik oldattal is; 1,13g oldatban 0,29606 gramm sósav és 0,83394 gramm oldószer. Ez utóbbiból nekünk 300 cm^3 kell, ennek a tömege 300*1,13=339 gramm, ebből 339*26,2/100=88,818 gramm sósav és 339-88,818=250,182 gramm desztillált víz.


Gondolkozzunk fordítva: mennyi vizet kell ebből elpárologtatnunk, hogy az oldatunk 35,2 tömegszázalékos legyen?


A válasz: ha elpárologtatunk x gramm vizet, akkor az oldott anyag tömege nem változik, viszont az oldat tömege igen, pontosan x grammal. A tömegszázalék képletét használva:


tömeg%=100*oldott anyag tömege/oldat tömege, így


35,2=100*88,818/(339-x) /szorzunk (339-x)-szel, összevonunk



11932,8-35,2x=8881,8 /+35,x, majd -8881,8


3051=35,2x /osztunk 35,2-del


86,68=~x, vagyis ha 86,68 gramm vizet elpárologtatunk, akkor a kapott oldat tömege 339-86,68=252,32 gramm lesz. Ebből ha 1 cm^3 1,17g, akkor 1 gramm 1/1,17 cm^3, vagyis 252,32 gramm 252,32/1,17 cm^3, vagyis ~215,66 cm^3. Tehát a D lesz a megoldás, vagyis nekünk 215,66 cm^3 35,2 tömegszázalékos oldatra van szükségünk, amit még hígítunk.


Ha valami nem érthető, kérdezz! :)

2015. febr. 1. 21:30
 2/4 Silber ***** válasza:
73%

Először is: nagy gond a feladattal, hogy nem derül ki belőle, mi is vajon a kérdés.


Nem kell túlbonyolítani. A kulcs az, hogy a tömény, és a hígított sósavoldat HCl-tartalma egyenlő.


m3=Rho3*V3

m(HCl)=m3*w3=Rho3*V3*w3=Rho1*V1*w1

Ebből kirendezve V1-et:

V1=Rho3*V3*w3/(Rho1*w1)


V - térfogat (cm^3)

Rho - sűrűség (g/cm^3)

w - tömegtört (1)


Visszahelyettesítés után V1=215,66 cm^3 tömény sósavoldat.

2015. febr. 1. 21:41
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, el nem hiszitek, hogy mennyit segítettetek! Megy a zöld! :)
2015. febr. 1. 22:00
 4/4 Silber ***** válasza:

Naccerű'. Tökéletes válaszokért 68-72% jár... Kíváncsi lennék, mit kéne tenni a százasért.

Csak tudnám, mi alapján értékelnek ezen "emberek".

2015. febr. 2. 17:33