Az egyik belső szög 60°. Az átlók négyzetének aránya tehát AC^2/BD^2 = 19/7. A kérdé: Mekkora az oldalak aránya tehát x/y. A másik négy belső szöget egyszerű kiszámítani mert paralelogrammáról beszélünk 120°,60°,120° és nagyjából idáig jutottam.

2015. jan. 26. 18:29
 1/7 anonim ***** válasza:
Tanultatok már koszinusz-tételt?
2015. jan. 26. 18:41
 2/7 anonim ***** válasza:

x^2+y^2-xy=7

x^2+y^2+xy=19

2xy=12

xy=6

2015. jan. 26. 18:48
 3/7 anonim ***** válasza:

Két koszinusz tétel és egy másodfokú egyenlet kell.


A keresett arány

a/b = 3/2

ill.

a/b = 2/3

2015. jan. 26. 20:05
 4/7 anonim ***** válasza:
Kár, hogy a kérdezőt nem érdekli a megoldás! :-(
2015. jan. 28. 18:58
 5/7 A kérdező kommentje:
kár hogy érdekel. thx a válaszokért
2015. febr. 1. 19:39
 6/7 anonim ***** válasza:

Ide figyelj kérdező!


Csaknem egy hete ide se böktél, egyik válaszra sem reagáltál, most meg játszod a sértődöttet.

Enyhén szólva is nagyon nem szép tőled!


A kérdést 26-án írtad ki, a most következő válasz 27-én készült, de ha egy csöppnyi érdeklődést láttam volna, hamarabb közzéteszem.

*******************************


Legyen

e, f - a két átló (e > f)

a, b - a két oldal (a> b)

α = 60° - az oldalak által bezárt szög

n = e²/f² = 19/7 - a két átló négyzetének aránya

Kérdés:

p = a/b = ? - az oldalak hányadosa


A koszinusz tétel a két átlóra

e² = a² + b² + 2ab*cosα

f² = a² + b² - 2ab*cosα


Mindkét egyenlet jobb oldalából ab-t kiemelve

e² = ab(a/b + b/a + 2cosα)

f² = ab(a/b + b/a - 2cosα)

Látható, hogy a zárójelben megjelenik a keresett arány


Az oldalak hányadosát beírva

e² = ab(p + 1/p + 2cosα)

f² = ab(p + 1/p - 2cosα)


A két egyenlete hányadosa

e²/f² = (p + 1/p + 2cosα)/(p + 1/p - 2cosα)


A bal oldal a megadott arány

n = (p + 1/p + 2cosα)/(p + 1/p - 2cosα)


A zárójelekben a törtet eltüntetve

n = (p² + 1 + 2pcosα)/(p² + 1 - 2pcosα)

Ezzel kaptunk egy másodfokú egyenletet, a megoldás csak ízlés kérdése.

Egy lehetséges változat a következő


A jobb oldali törtet eltüntetve

n(p² + 1 - 2pcosα) = p² + 1 + 2pcosα


Zártójelfelbontás, összevonás, nullára rendezés után lesz

0 = p²(n - 1) - 2pcosα*(n + 1) + (n - 1)


(n - 1)-el végigosztva

0 = p² - p*2*cosα*(n + 1)/(n - 1) + 1


Az elsőfokú tag szorzótényezőjét egy konstansba összefogva

Legyen

2*cosα*(n + 1)/(n - 1) = A

így az egyenlet

0 = p² - p*A + 1


A két megoldás

p1,2 = A/2 ± √[(A/2)² - 1]


A gyökök

p1 = 3/2

és

p2 = 2/3

=======


DeeDee

***********

2015. febr. 1. 20:38
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm! a "hasznos válasz" ment azonnal mindenkinek, attól még hogy nem írtam ki hogy köszönöm, úgy gondoltam azzal elvan intézve. Interneten is megvan ez etikett de azért nem kell mindjárt a másik torkának ugrani ha csak be like-olja a választ. Máskor azért jobban ügyelek.
2015. febr. 3. 23:19