9. o kémia házi segítség?


1. Hány tömeg%-os az a kénsavoldat, amelynek 0,125 dm3-e 46g kénsavat tartalmaz? Az oldat sűrűsége 1,22 g/cm3


2. Hány gramm nátrium-hidroxid szükséges 1,5 dm3 1,180 g/cm3 sűrűségű, 16 tömeg%-os nátrium-hidroxid-oldat készítéséhez?



Levezetéssel kéne, előre is köszönöm! (Zöld kéz megy a jó válaszokért)


2015. jan. 25. 12:48
 1/1 FDra ***** válasza:

Szia!


Hidd el, ezek nagyon egyszerű feladatok, szóval meg fogod érteni őket :)


1.)

Az oldat térfogata: V=0,125 dm^3=125 cm^3

Az oldat sűrűsége: ró=1,22 g/cm^3


Ebből az oldat tömege: m=ró*V=1,22*125=152,5 g.


Ebben az oldatban van 46 g kénsav, azaz az oldat tömegszázaléka: (46/152,5)*100=x.

x=30,16%


2.) Hasonló, mint az előző.

V=1,5 dm^3=1500 cm^3

ró=1,18 g/cm^3


Ebből az oldat tömege: m=1770 g.

Most a tömegszázalékot tudjuk és az oldott anyag tömege a kérdés.

(x/1770)*100=16%


Ebből x=283,2 g NaOH szükséges.


:)

2015. jan. 26. 11:00