Akárhogy próbálom nem jön ki.

Egy acetilén-propilén gázelegy elégetésekor kétszer akkora térfogatú CO2 keletkezik, mint amekkora térfogatú azonos állapotú hidrogénnel telíthető az előző reakcióban felhasznált mennyiségű, kiindulási összetételű gáz. Számítsuk ki a térfogat százalékos összetételét! Előre is köszönök bármilyen segítséget!:)


18/L



2015. jan. 22. 21:23
 1/1 anonim ***** válasza:

Reakcióegyenlet:


2 HCCH + 5 O2 --->`2 H2O + 4 CO2

2 CH3-CH=CH2 + 9 O2 ---> 6 H2O + 6 CO2


HCCH + 2 H2 --> CH3-CH3

CH3-CH=CH2 + H2 ---> CH3-CH2-CH3



Arány x mól acetilén : y mól propén


Oxidációkor keletkezik: n(CO2) = 4/2*x + 6/2*y = 2x+3y mol CO2



Redukcióhoz kell: n(H2) = 2*x + 1*y = 2x+y mol H2



kétszer annyi a CO2 , tehát ha elosztjuk 2-vel akkor pont egyenlő lesz a H2-vel n(CO2) / 2 = n(H2)


(2x+3y) /2 = 2x+y


2x+3y= 4x+2y


3y=2x+2y


y=2x



1/2 y = x


x/y = 1/2


ez a mólarány, ez ideális gáz(elegy) -k nél megegyezik a parciális nyomással és a térfogatszázalékkal.

2015. jan. 22. 21:48