A test mozgását
r=5t
és fi=0,2t^2
egyenletek írják le SI-ben.
Mennyi a sebesség t=2secben?
(elvileg 9,43 m/s a megoldás)
2015. jan. 21. 23:52
1/2 anonim válasza:
Ha helyettesítesz a sebességképletbe, akkor megvan a sebességvektor, és ennek abszolút értékét a szokásos módon tudod számolni, hiszen az r és φ irányú egységvektorok ortonormált rendszert alkotnak.
2/2 Bellabás V. Levente válasza:
Deriválni kell mindkét függvényt t szerint, ekkor megkapod a sebesség sugárirányú komponensét, ez 5 m/s (5t deriváltja 5)
a fí deriváltja a szögsebességet adja meg, ez 0,4t rad/s behelyettesítve a 2s-ot szögsebesség= 0.8 rad/s
Az érintőirányú sebesség= r*szögsebesség. Ahol r=5*2=10 méter. Így az érintőirányú sebesség= 10*0.8= 8 m/s.
A sebesség nagysága Pitagorasz tételével számolható: azaz, négyzetgyök(25+64), ami közelítőleg 9.43 m/s.