Hogyan kell megoldani ezt a fizika feladatot (mechanika)?


Egy mozgó test egymásután két távolságot tesz meg v1=10 m/s illetve v2=20 m/s sebességgel. Ha az elmozdulási irányok az Ox tengellyel alfa1 = 30 fokos illetve alfa2 = 135 fokos szöget zárnak be, határozd meg a középsebességvektor nagyságát(vk) és orientációját.


Ha csak az egyik felét tudjátok az sem baj, azzal is segítetek.



2013. jan. 30. 15:33
 1/3 bongolo ***** válasza:
Nincs elég adat: kellene az is, hogy mennyi ideig ment az első, majd a másik irányban. Elég az idők aránya is.
2013. jan. 30. 17:04
 2/3 A kérdező kommentje:
Ez a feladat a könyvből van, tehát biztosan megoldható, csak a kérdés az, hogy hogyan ...
2013. jan. 30. 17:13
 3/3 bongolo ***** válasza:

Ne bízz abban, hogy minden feladat jó a könyvben... Ez nem jó.


De tegyük fel, hogy azonos ideig megy 10-zel meg 20-szal, bár ez nincs egyértelműen a feladatban. Mondjuk 1 másodpecig megy 10 m/s-mal, majd 1 másodpercig 20 m/s-mal.


Rajzold le magadnak a koordinátarendszerben, hogy a 30 fokos 10 hosszú, meg utána a 135 fokos (vagyis balra felfelé 45 fokos) 20 hosszú szakaszok "nagyjából" hova jutnak. A pontos értéket meg kiszámoljuk:


Az első mp után itt lesz:

x₁ = 10·cos 30° = 10·√3/2 = 5·√3

y₁ = 10·sin 30° = 10·1/2 = 5

Ehhez képest a 2. másodpercben ennyivel kerül odébb:

Δx = 20·cos 135° = -20·√2/2 = -10·√2

Δy = 20·sin 135° = 20·√2/2 = 10·√2


Vagyis a 2. mp végén itt lesz:

x₂ = x₁+Δx = 5√3 - 10√2 = -5,482

y₂ = y₁+Δy = 5 + 10√2 = 19,142


Ekkora utat 2 másodperc alatt tett meg, vagyis az átlagsebesség vektor ennek a fele:

vk = (-2,741; 9,571)


Ennek a hosszát Pitagorasz tétellel számolhatjuk:

|vk| = √((-2,741)²+9,571²) = 9,956 m/s


Az iránya pedig szögfüggvénnyel jön ki:

tg α = y/x = 9,571/(-2,741) = -3,492

α = arc tg -3,492 = -74°


Most viszont kell nézni a rajzot is: -74° jobbra lefelé menne, de nekünk balra felfelé megy a vektorunk, tehát 180°-kal több kell:

α = 180°-74° = 106°

A tangens nem tudja ezt a kettőt "megkülönböztetni", mindkettőnek ugyanaz a tangense, nekünk kell figyelni rá.

2013. jan. 30. 18:24