Egy dobozban csak piros és kék golyók vannak. A golyók negyedrésze piros. Ha két kék golyót négy pirosra cserélnénk, akkor a dobozban lévő golyók harmadrésze lenne piros. Hány golyó van a dobozban?


#kék #piros #matematika #negyedrész #harmadrész
2015. jan. 22. 14:25
 1/5 anonim ***** válasza:

piros:x

kék:y

4x=y

y-2=3(x+4)

-------------

4x-2=3x+12

x=14

piros14 kék 56

2015. jan. 22. 15:19
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a megoldást.
2015. jan. 22. 15:32
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Az első válaszadó megoldása hibás.


A golyók negyedrésze piros, tehát háromszor annyi kék van, mint piros:


k=3p és k+p = a golyók száma.


Csere után:


k-2 = 2*(p+4), azaz

3p-2 = 2p+8.


Innen p = 10, k= 30.


Ellenőrzés: a golyók cseréje után 28 kék és 14 piros lenne, vagyis az összesen 42 golyó harmadrésze, 14 lenne piros. Tehát stimmel.

2015. jan. 22. 15:58
 4/5 anonim ***** válasza:

Első vagyok

Igaza van a másodiknak a k+p nem vettem figyelembe, igy valóban rossz.Elnézést a téves megoldásért.

2015. jan. 22. 16:19
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a javítást.
2015. jan. 22. 17:19