Egy dobozban piros és fehér golyók vannak. A piros golyók száma kétszerese a fehér golyók számának. Kivettünk 45 darab piros golyót a dobozból, és ekkor a dobozban maradt golyók számának márcsak a hatod része piros. Hány fehér golyó van dobozban?

2014. jan. 3. 11:41
 1/4 anonim válasza:
0%
ez helytelen! Te találtad ki? :D
2014. jan. 11. 08:18
 2/4 anonim válasza:

hogy lenne már helytelen?? xd

nekem is ugyan ezt kell most megoldanom,és nem én találtam ki xd

2018. jan. 19. 14:04
 3/4 anonim válasza:

Egyenletet kell felírnod:

p f

2x x elveszel a 2xből 45öt

2x-45 x és mivel a hatodrésze ezért

(2x-45)*0.6=x Az egyenletet megoldod és 270 piros és 135 fehér golyó van a dobozban

2018. jan. 19. 19:42
 4/4 anonim válasza:

Ez egy szöveges feladat, kezdetnek írjuk fel az adatokat:

A fehér golyók számához hasonlítjuk a piros golyók számát, ezért jelöljük a fehér golyók számát x-szel:


F : x


P: 2x (mert kétszer annyi)


Kiveszünk 45 piros golyót, így a fehér golyók száma nem változik, a piros golyóké 45-tel csökken:


F: x

P: 2x-45


Ekkor a dobozban maradt golyók számának már csak a hatod része piros.

A dobozban maradt golyók száma: x + 2x - 45 = 3x - 45 (összevonhatunk)

Ennek a hatodrésze: (3x - 45) : 6

és ez egyenlő a piros golyók számával, 2x - 45-tel.

Tehát ezt az egyenletet kell megoldani:


(3x - 45) : 6 = 2x - 45 /· 6


3x - 45 = 12x - 270 / -3x


-45 = 9x - 270 /+270


225 = 9x /:9


x = 25


Így tehát eredetileg volt 25 fehér golyó, 50 piros. Ha 45 pirosat elveszünk, 5 piros marad. Összesen marad tehát 25 fehér golyó és 5 piros, az 30 golyó, és ennek valóban hatod része az 5 piros golyó.


Remélem így érthető.

2023. jan. 11. 19:20