Matek dolgozatba valaki segiteni?

Egy háromszög két oldala hosszúságának különbsége 3cm a harmadik oldal 6cm az ezzel szemközti szög 70fok. Mekkorák a háromszög ismeretlen oldalai és szögei?
2015. jan. 20. 14:52
 1/3 Dafinca Beata válasza:
Hanyadik osztalyos modszerre lenne szukseged?
2015. jan. 20. 15:24
 2/3 anonim ***** válasza:

Legyen

a > b

ekkor

a - b = 3

c = 6

γ = 70°

a, b, α, ß = ?


A koszinusz tétel a 'c' oldalra

c² = a² + b² - 2ab*cosγ


A jobb oldalt kibővítjük nullával, (2ab - 2ab) formájában

c² = (a² - 2ab + b²) + (2ab - 2ab*cosγ) - a zárójelek csak a csoportosítást kiemelendő vannak ott

Így

c² = (a - b)² + 2ab(1 - cosγ)

ebből

ab = [c² - (a - b)²]/[2(1 - cosγ)]

A jobb oldalt egy A konstansnak véve

[c² - (a - b)²]/[2(1 - cosγ)] = A

így

ab = A


A kiinduló feltételt hozzávéve lesz két egyenletünk

ab = A

a - b = 3

amikből a két oldal már számítható.


A másodikból 'a'-t kifejezve

a = b + 3

majd az elsőbe behelyettesítve

b(b + 3) = A

aztán nullára rendezve lesz

0 = b² + 3b - A


Ennek a megoldása már nem okozhat gondot.


Az oldalak és egy szög ismeretében a többi szög is számítható.


DeeDee

**********

2015. jan. 20. 15:50
 3/3 A kérdező kommentje:
Szinusz, koszinusz tétellel kell megoldani
2015. jan. 20. 16:15