Egy háromszög két oldala hosszúságának különbsége 3cm a harmadik oldal 6cm az ezzel szemközti szög 70fok. Mekkorák a háromszög ismeretlen oldalai és szögei?2015. jan. 20. 14:52
1/3 Dafinca Beata válasza:
Hanyadik osztalyos modszerre lenne szukseged?
2/3 anonim válasza:
Legyen
a > b
ekkor
a - b = 3
c = 6
γ = 70°
a, b, α, ß = ?
A koszinusz tétel a 'c' oldalra
c² = a² + b² - 2ab*cosγ
A jobb oldalt kibővítjük nullával, (2ab - 2ab) formájában
c² = (a² - 2ab + b²) + (2ab - 2ab*cosγ) - a zárójelek csak a csoportosítást kiemelendő vannak ott
Így
c² = (a - b)² + 2ab(1 - cosγ)
ebből
ab = [c² - (a - b)²]/[2(1 - cosγ)]
A jobb oldalt egy A konstansnak véve
[c² - (a - b)²]/[2(1 - cosγ)] = A
így
ab = A
A kiinduló feltételt hozzávéve lesz két egyenletünk
ab = A
a - b = 3
amikből a két oldal már számítható.
A másodikból 'a'-t kifejezve
a = b + 3
majd az elsőbe behelyettesítve
b(b + 3) = A
aztán nullára rendezve lesz
0 = b² + 3b - A
Ennek a megoldása már nem okozhat gondot.
Az oldalak és egy szög ismeretében a többi szög is számítható.
DeeDee
**********
3/3 A kérdező kommentje:
Szinusz, koszinusz tétellel kell megoldani
2015. jan. 20. 16:15