Tudna segíteni ebben a matek feladatban valaki?

log25[1/5*log3(2-log1/2x)]=-1/2
2015. jan. 19. 15:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Átírjuk a jobb oldalt 25-ös alapú logara, ehhez a k=log(x)[x^k] képletet használjuk. Itt k=-1/2, x=25, így


-1/2=log(25)[25^(-1/2]


Azt tudjuk, hogy 25^(-1/2)=1/5, ezért =log(25)[1/5], így az egyenlet:


log(25)[1/5*log(3)[2-lg[1/(2x)]]=log(25)[1/5]


A logaritmusfüggvény szigorú monotintása miatt ezek akkor egyenlőek, ha az argumentumok egyenlőek, vagyis "eltűnik mindkét oldalon a logaritmus":


1/5*log(3)[2-lg[1/(2x)]=1/5 /osztunk (1/5)-del:


log(3)[2-lg[1/(2x)]=1


A jobb oldalt átírjuk az előbb látott módon 3-as alapú logaritmusra: 1=log(3)[3^1]=log(3)[3]:


log(3)[2-lg[1/(2x)]=log(3)[3]


A logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt... :


2-lg[1/(2x)]=3 /kivonunk 2-t


-lg[1/(2x)]=1 /osztunk (-1)-gyel


lg[1/(2x)]=-1


Ismét árítjuk a jobb oldalt: -1=lg[10^(-1)]=lg[1/10]:


lg[1/(2x)]=lg[1/10]


A logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt... :


1/(2x)=1/10 /*(2x), *10


10=2x /:2


5=x.


Az ellenőrzés remélem menni fog egyedül is.


Mivel ekvivalens átalakításokat végeztünk, ezért több megoldás nincs.

2015. jan. 19. 16:11
 2/3 A kérdező kommentje:
biztos hogy jó?
2015. jan. 19. 16:13
 3/3 A kérdező kommentje:
nincs zárójelben az 1/2 x
2015. jan. 19. 16:20