Tudnál segíteni ebben a Matek feladatban?


Hány olyan pozitív egészekből álló számhármas létezik, amelyek összege 30, és közülük bármely kettő összege nagyobb a harmadik számnál?


Köszönöm! :)



2015. jan. 9. 16:27
 1/1 anonim ***** válasza:

A három szám a,b,c

a+b+c=30

a,b,c>0

Feltehetjük, hogy

a<=b<=c


A feltétel ekkor annyit jelent, hogy a+b>c, a másik két feltétel automatikusan teljesül.


a+b>c

30=a+b+c>2c

15>c


Másrészt

30=a+b+c<=c+c+c=3c

10<=c


c csak 10 és 14 közötti lehet.

Ennyi esetet kell végigpróbálni.


I. ha c=14

b=14, a=2

b=13, a=3

b=12, a=4


ez megy b=8, a=8-ig


Utána jöhet a c=13 stb.


Innen próbáld befejezni, és megszámolni, hogy hány eset van.

2015. jan. 9. 16:52