Egy 5 kg-os téglát 8 m/s sebességgel indítunk felfelé egy 30°-os hajlásszögű lejtőn. A tégla 3 m megtétele után áll meg. (a) Mekkora a tégla mozgási energiájának megváltozása? (b) Mekkora a súrlódási erő? (c) Mekkora a csúszási súrlódási együttható?
Kép a feladatról: [link]
Valaki segítene megoldani és el tudná magyarázni a gondolatmenetet? Például, hogy miből lehet kiszámolni az Ft-t (tartó erőt) és az Fy-t (ugyebár van Fx és Fy), illetve az Fh-t és az Fx-et? Mert sosem tudom, hogy én most az Fx-et vagy az Fs-t vagy az Fh-t számolom-e ki, ha szinuszos és koszinuszos szorzással akarom megoldani (pl. Ft = Fg * cos30 vagy Fy = Fg * cos 30).
a)
A teljes mozgási energia eltűnik, hisz megállt a test. Kezdetben volt 1/2·5·8² J = 160 J, a végén meg 0 J.
b)
Ha 30° a lejtő, akkor a lejtő magassága éppen fele a megtett útnak (sin 30° = 1/2). Szóval 1.5 méter magasra jutott fel.
A helyzeti energiája:
Eh = m·g·h = 5·10·1.5 J = 75 J
Vagyis a teljes energiája 160 J-ról lecsökkent 75 J-ra. A maradékot a súrlódás égette el:
Fs·s = 85 J
Fs·3 m = 85 J
Fs = 28,33 N
c)
A nyomóerő merőleges a lejtőre, a súlyerő függőleges, vagyis 30°-os szögben van a kettő. Nem tudom, Fx Fy Fh-val miket jelöltél, de egyszerűen fel kell rajzolni az erőket, a súlyerőt a lejtőre merőleges és párhuzamos komponensekre kell bontani a rajzon (viszonylag szépen!) és akkor látszik, hogy mit hogyan tudsz kiszámolni.
Most a nyomóerő:
Fny = m·g · cos 30°
(Te tartóerőnek hívtad ugyanezt, én nyomóerőnek tanultam.)
Fby = 43.3 J
Fs = Fny·μ
Ebből μ kijön...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!