Hogy oldom meg ezt az egyenletet? Sinx-cosx=1


2015. jan. 19. 18:39
 1/4 Angelo84 ***** válasza:

ismerni kell hozzá egy trigonometrikus azonosságot, ami a következő.


sin^2(x)+cos^2(x)=1


amiből ki tudod fejezni akár cosx-et, akár sinx-et


cos(x)=gyökalatt(1-sin^2(x))


ezt beírod az eredeti egyenletedbe cosx helyére, és ezt kapod:


sin(x)-gyökalatt(1-sin^2(x))=1


átrendezed az egyenletet


sin(x)-1=gyökalatt(1-sin^2(x))


négyzetre emelsz


sin^2(x)-2*sin(x)+1=1-sin^2(x)


kiesik sin^2(x) és kiesik az 1 is, és ez marad:


-2*sin(x)=0

sin(x)=0


sinus micsoda lesz 0?

sin(0), sin(pí), sin(2pí), sin(3pí), stb, stb


vagyis a megoldás:

x=k*pí, ahol k eleme az egész számoknak.

2015. jan. 19. 18:57
 2/4 Angelo84 ***** válasza:

jajj bocs elnéztem. nem esik ki a sin^2(x). túl egyszerű is lett volna. :D


szóval 1 az kiesik, és tovább rendezed az egyenleted


2*sin^2(x)-2*sin(x)=0

sin^2(x)-sin(x)=0

sin(x)*(sin(x)-1)=0


egy szorzat akkor nulla, ha valamelyik tényező nulla, tehát amit az előző válaszban írtam, az fél megoldás.


itt sin(x)-1=0 még eleget kell tenni


sin(x)=1


sinus micsoda lesz 1?


sin(pí/2), sin(3pí/2), sin(5pí/2), stb, stb


vagyis


x=pí/2+k*2pí, ahol k szinten eleme az egész számoknak.

2015. jan. 19. 19:02
 3/4 A kérdező kommentje:
ohh köszönöm Szépen, így már világos :)
2015. jan. 19. 19:08
 4/4 Angelo84 ***** válasza:

annyit még mondanék, hogy ez is egyszerű példa, mert lehet olyan jön ki, hogy mondjuk:


sin^2(x)-2*sin(x)+1=0


ilyenkor csak annyit kell csinálni, hogy elnevezed y-nak a sin(x)-et, és akkor ezt kapod:


y^2-2y+1=0


ez meg egy sima egyszerű másodfokú egyenlet, aminek jelen esetben a megoldása:


(y-1)*(y-1)=0 ----> (sin(x)-1)*(sin(x)-1)=0

2015. jan. 19. 19:23