Mik a helyes válaszok?
Fizikából kaptunk valamilyen házit, amit egyáltalán nem értek. Mi a feladatok megoldása?
4. Az egyik végén a szöghöz rögzített gumiszálat meggyújtottuk. Mi az izomerő ellenereje ilyenkor? Mi a rugalmas erő ellenereje a gumiszál egyik, illetve másik végénél? Készíts vázlatrajzot, és rajzold be az erővektorokat!
5. Rajzold le, hogy mindkét végén alátámasztott rugalmas lemez a rajta levő labda hatására lehajlik! Rajzold be és nevezd meg a labda és a lemez kölcsönhatásban fellépő erőket! Rajzold be (más színnel) a labdát érő erőket!
Köszönöm előre is annak, aki segít!
> „Az egyik végén a szöghöz rögzített gumiszálat megGYÚJTottuk.”
Nem lehet, hogy inkább megNYÚJTottátok?…
Csináltam két ábrát, nézd meg a [link] lapon a fizika 150119-2 linken.
4) A gumiszál (a képen rugó) és a többi test mozdulatlan. Ennek két feltétele van: az erők eredője nulla és minden forgáspontra a forgatónyomatékok összege nulla. Az utóbbit nem biztos, hogy már tanultátok, akkor nem érdekes.
Ha a rugó mozdulatlan, akkor a rá ható erők eredője nulla. A két végén hat rá két zöld húzóerő, ezek összege nulla, vagyis ellentétesek és azonos nagyságúak. A piros erővel a rugó hat az emberre (aki a zsineg túlsó végén rejtőzködik), ez annak az izomerőnek az ellenereje, amely a rugóra a jobb oldali zöld húzóerőt kifejti. A bal oldali zöld erővel a szög húzza a rugót. Mivel mozdulatlanságról beszélünk, nincs jelentősége, hogy a szög nem mozdult el, a húzó ember pedig korábban igen.
A szöget a rugó a kék erővel húzza. A szögre valójában hat még két erő, amellyel a deszka akadályozza meg az szög elmozdulását és a kifordulását, de ez nem tartozik a feladathoz.
5) A labda tömegközéppontjára hat a föld tömegvonzásából származó lila nehézségi erő. Ez továbbítódik a labda anyagában, és az alsó szélén ez a labda sárga súlyerejeként jelentkezik, amivel a lemezt nyomja. A lemez ugyanekkora piros alátámasztási erővel tartja a labdát.
A lemez vékony (hiszen egy labdától meghajlik), ezért a saját súlyát elhanyagoljuk. A labda által a lemezre ható erőt ellensúlyoznia kell a két zöld alátámasztási erőnek, amelyek szintén a lemezre hatnak. A híd-szabállyal, illetve a párhuzamos erők eredőjének szabályával deríthető ki, hogy ezek mekkorák. Ha a labda középen van, akkor egyformák, és feleakkorák, mint a labda súlya.
A lemez a kék erőkkel nyomja az alátámasztásokat, ezek azonos nagyságúak, mint amekkora erővel azok nyomják a lemezt.
Szerintem nézd meg ebben a könyvben [link] az erőket a 9-13. oldalon, a rugalmas szál által kifejtett erő ilyen szempontból teljesen megegyezik a kötélerővel. Esetleg még a mozdulatlanságot is a 22. oldalon, van ott egy másik gyakorló ábra az ilyen erőtani vázlatokról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!