Miért fázunk meg kánikulában, amikor strandolásnál kijövünk a vízből? Ha szél fúj, miért fázunk még jobban?
Idézek belőle:
A párolgáshoz hő kell, melyet a párolgó anyagok részben önmaguktól, részben környezetüktől vonnak el, ezért a párolgás a környezet lehűlésével jár.
Párolgás csak a folyadék szabad (gázzal, ill, levegővel érintkező) felületén történik. A párolgás jelensége a molekulák hőmozgásával magyarázható (Hő).
Mivel a molekulák egy része az átlagnál nagyobb, más része kisebb sebességgel mozog, a nagyobb sebességű molekulák legyőzhetik a folyadék felületén működő visszatartó erőt (Felületi feszültség), és elszakadva a folyadéktól, a felette levő térbe repülnek.
Most nem tudom, hogy a tanár konkrétan mire kíváncsi. Mert lehet ezt bonyolultabbul is elmagyarázni, de akkor meg nemigen lesz érthető:
Most itt azt is meg kellene említeni, hogy a molekulák mozgási sebessége határozza meg az anyag hőmérsékletét, ezt nevezzük hőmozgásnak. Itt fontos tudni, hogy a molekulák nem egyforma sebességgel mozognak, hanem egy bizonyos statisztikai eloszlás szerint, ami azt jelenti, hogy pl. egy pohár 20 ºC vízben akadnak olyan molekulák is, amik nagyon gyorsan mozognak, ha ezeknek kiszámítanánk a hőmérsékletét, akkor akár 100 ºC is lehetne, míg mások meg csak egészen lassan mozognak, mintha csak a fagypont közelében lennének. A párolgás közben azok párolognak el, amelyek igen gyorsan mozognak, így aztán a lassabban mozgók aránya nagyobb lesz a pohár vízben, ami aztán úgy nyilvánul meg, hogy a víz a pohárban lehűl.
Ha huzatot csinálunk a pohár felett, akkor gyorsabb lesz a párolgás, mert ez függ attól, hogy a levegő páratartalma közvetlenül a vízfelület felett mennyi. Ha a pohár feletti nagyobb páratartalmú levegőt eltereljük másfele (mert ahogy párolog a víz, úgy növeli a pohár felett a levegő páratartalmát és ha elérné a 100%-os relatív páratartalmat akkor a párolgás megszűnne), akkor a száraz levegőben jobban tud a víz párologni.
Most itt nem akarok belemenni a dinamikus egyensúly dolgába, de ha ez is érdekel, akkor itt van róla szó (a # 3 és a # 4 válasz):
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!