EGyszerű Fizika feladat (szél sebesség)?


Valaki segítene levezetni ?

Nem tudom kikövetkeztetni miből keletkezik a szél.


Egy kisrepülőgép levegőhöz képesti sebessége 500 km/h. A pilóta 800 km􀀀re északra szeretne eljutni, de észreveszi, hogy az északi iránytól 10°􀀀ra keletre kell kormányoznia, hogy tartsa a tervezett irányt. Az utazás 2 órát vesz igénybe. Mekkora a szél sebességének nagysága?


2014. dec. 30. 09:35
 1/9 anonim ***** válasza:

A derékszögű háromszög egyik befogója 800km, míg az átfogó 800/cos(10°)=812.34km

A rövidebbik átfogó hasonló módon számolható(vagy a Pitagorasz-tétellel): tg(10°)*800=141km

Mivel az utazás 2 óráig tart, ezért a szél is 2 óráig befolyásolja az utazás hosszát, így az v=s/t képlettel számolható a szél sebessége: v=141/2=70.5km/h

2014. dec. 30. 10:59
 2/9 anonim ***** válasza:

Engem az zavar, hogy túl sok az adat van megadva.

Ezt nem használtad fel sehol:

"Egy kisrepülőgép levegőhöz képesti sebessége 500 km/h."


500km/h 2 óra alatt az 1000km.


Tehát ez vagy egy 800km-1000km oldalú derékszögű háromszög.

Vagy egy 800km- 10fokos.


A kettő egyszerre nem lehet.

2014. dec. 30. 11:09
 3/9 A kérdező kommentje:

Mekkora a szél sebességének nagysága? (127 km/h)


eZ van a megoldásban, de ez sehogy nem jön ki nekem.

2014. dec. 30. 11:32
 4/9 A kérdező kommentje:
odáig jutottam el, hogy meglettek a háromszög adatai, a 812 km és a 141 km de onnantól, hogy a szélnek mekkora a sebessége azt passz.
2014. dec. 30. 11:34
 5/9 A kérdező kommentje:
én is ezt a logikát követtem, hogy amennyivel eltér a sima egyenletes úttól a távolság és az idő kombóval valahogy megkapom a szelet, de az eredmény ami megvan adva, sehogy se jön ki nálam.
2014. dec. 30. 11:36
 6/9 anonim ***** válasza:

Szia!


A válasz abban rejlik, hogy a feladat nem írja, hogy a szélnek csak K-NY-i komponense van. Van annak É-D-i komponense is, ami, ha minden igaz szembe fúja a gépet!


Ti csak egy komponenssel számoltok, ezért nem lehetséges a 10 fok, meg a többi!

2014. dec. 30. 12:10
 7/9 anonim ***** válasza:

Ha felrajzolod a repülőgép É-D-i sebességét és azt, hogy 10 fokot kell kormányoznia, valamit tudod, hogy a sebessége a nyugodt levegőhöz képest 500km/h, akkor kapsz egy olyan háromszöget, aminek a befogója 500km/h, míg az egyik szöge 10 fok.


Namost, ha ezzel kiszámolod, hogy mekkora lenne a repülőgép É-D- i sebességkomponense, akkor azt kapod, hogy 492.4 km/h, azaz, a szélnek 92.4 km/h sebességgel szembe kell fújnia. Ez az egyik komponense a szél sebességének.



A K-NY-i komponensét meg simán megkapod szintén szögfügvénnyel, sin(10)*500km/h azaz 86,82km/h.


Vszél^2=86,82^2+92,4^2


Vszél=126.7km/h


Nekem ennyi jött ki, de agyaljatok rajta, mert nem tuti, fejből nyomtam.

2014. dec. 30. 12:26
 8/9 anonim ***** válasza:
Átfogót akartam írni, bocs
2014. dec. 30. 12:30
 9/9 anonim ***** válasza:

A megoldásomban benne van, hogy 800km-t tett meg két óra alatt, mert abból jött ki a fenti 400km/h átlag, amit levontam a 492-ből.


Szerintem így minden adat fel van használva! :-)

2014. dec. 30. 12:34