Rebekkka kérdése:

Házi feladat? Matematika. Oszthatóság. Bővebben lent.


1. Bizonyítsuk be, hogy ha egy négyzetszámot elosztunk 16-tal, a maradék minden esetben négyzetszám lesz.

2. Igaz-e, hogy bármely természetes szám négyzetét 12-vel elosztva a maradék négyzetszám?



2015. jan. 16. 22:31
 1/5 anonim ***** válasza:
Teljes indukcióval kell csinálni szerintem, legalábbis én úgy állnék neki. A részleteket végig kell számolni.
2015. jan. 16. 22:35
 2/5 anonim ***** válasza:

1. Legyen a^2 négyzetszám.

a prímtényezőkre bontható legyen benne a 2 hatványkitevője k.

Vagyis a = 2^k*p


Ekkor a^2 = 2^(2k)*p^2


Ha osztjuk 16-al (16=2^4), akkor

a^2/16 = 2^(2k-4)*p^2


Ha k=0, vagyis a^2 páratlan pl 49 vagy 121, akkor 16-al osztva tört számot kapunk, ami nem négyzetszám.

Ha k=1, vagyis a^2 4-el még osztható, akkor a^2/16 szintén tört.


Míg ha k>=2, akkor a fenti felírást átalakítva:


a^2/16 = 2^(2k-4)*p^2 = [2^(k-2)]^2*p^2


Vagyis ekkor tényleg négyzetszám.


De csak akkor igaz, hogy négyzetszám az eredmény, ha az eredeti négyzetszám osztható 16-al.

Különben tört jön ki.

2015. jan. 16. 22:40
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2015. jan. 16. 22:57
 4/5 anonim ***** válasza:

2. Ugyanaz a logika mint az előzőnél. Igazából elég a 3-mal való osztást nézni.


a^2 = 3^(2k)*p^2


a^2/3 = 3^(2k-1)*p^2


Ha k=0, akkor ez egy tört.

Ha k>0, akkor meg a 3 kitevője páratlan szám. De egy négyzetszámban minden prímkitevő PÁROS hatványon kell szerepeljen.


Ezért ha bármely négyzetszámot 3-mal osztunk az eredmény sose lesz négyzetszám.

Ha 12=3*4-el osztunk ugyanez igaz.

2015. jan. 16. 22:58
 5/5 A kérdező kommentje:
Még egyszer nagyon szépen köszönöm!
2015. jan. 16. 23:09