Rebekkka kérdése:

Matematika, oszthatóság feladat? Bővebben lent.


1. Hány olyan 15-jegyű szám van, amely csak a 3-as és 8-as számjegyeket tartalmazza, és

osztható 11-gyel?

2. Határozd meg azt a különböző jegyekből álló legkisebb hatjegyű számot, amely osztható

11-gyel.



2015. jan. 14. 19:52
 1/2 anonim ***** válasza:

Egy szám akkor osztható 11-el, ha a (páros jegyek összege) - (páratlan jegyek összege) osztható 11-el.

15 jegyű számban van 7 páros és 8 páratlan jegy.


7 páros jegy összege: 21,26,31,36,41,46,51,56 lehet.

8 páratlan jegy összege: 24,29,34,39,44,49,54,59,64


Olyan párokat kell keresni a két sorban, hogy a különbség 11 legyen. Utána megnézni, hogy az a pár hány számot jelent.

Innen be tudod fejezni?


2)

abcdef a keresett szám.


(a+c+e) - (b+d+f) osztható kell legyen 11-el.


Próbálkozzunk kicsit.


A legkisebb különböző jegyű hatjegyű szám

1234ef


Ekkor

(4+e) - (6+f) = e-(2+f)


ez osztható 11-el, ha például 0.

e=2+f

123475 a keresett szám.

2015. jan. 14. 21:47
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm 😊 Igen, sikerült befejezni.
2015. jan. 15. 06:02