Hogyan kell megoldani ezt a feladatot?


A nagymama szilvás gombócot készített. Fiatalabb unokája megette a gombócok 2/5 részét, nagyobbik unokája a maradék 1/3-át. Így maradt még 12 gombóc.

a, Mennyi gombócot készített összesen nagymama?

b, Mennyi gombócot evett meg az idősebb unoka?


Nem tudok nekikezdeni, valaki leírná levezetve az egész feladatot?



2015. jan. 15. 20:38
 1/3 Csicsky ***** válasza:
100%

Ha a gombócok száma x (ennyit készített a nagymama), akkor 2/5-öd megevése után marad: x – 2/5*x, és aztán ennek az 1/3-át eszi meg a nagyobbik unoka, vagyis marad: (x – 2/5*x) – (x – 2/5*x)*1/3 = 12


Az idősebbik unoka megyeszik: (x – 2/5*x)*1/3 gombócot

2015. jan. 15. 21:22
 2/3 A kérdező kommentje:
Leírnád az egyenlet megoldását is levezetve?
2015. jan. 16. 08:47
 3/3 Csicsky ***** válasza:

(x – 2/5*x) – (x – 2/5*x)*1/3 = 12

x – 2/5*x – x*1/3 + 2/5*x*1/3 = 12 /*15

15x – 6x – 5x + 2x = 12*15 = 180

6x = 180

x = 180/6 = 30


Ellenőrzés:


30 – 30*2/5 = 30 – 12 = 18


18 – 18*1/3 = 18 – 6 = 12


Az idősebbik unoka 6 gombócot evett meg (18*1/3).

2015. jan. 16. 09:32