Vízszintes talajra 4 kg tömegű testet helyezünk. A test és a talaj között a súrlódási együttható 0,2. A testre a vízszintessel 20 fokos szöget bezáró 30 N erőt fejtünk ki. Határozzuk meg a testre ható súrlódási erőt és a test gyorsulását!
(A Megoldás elvileg: 5,94 N és 5,56 m/s2)
Előre is köszönöm!
2015. jan. 13. 22:56
1/3 bongolo válasza:
Bontsd fel a kifejtett erőt vízszintes és függőleges komponensekre:
Fx = 30N·cos 20°
Fy = 30N·sin 20°
A testre ható erők ezek lesznek:
Függőlegesen: N = m·g + Fy
Persze hat felfelé egy ugyanekkora tartóerő is...
Vízszintesen: Fx - Fs
ahol Fs a súrlódás:
Fs = μ·N
Ezt ki tudod számolni, minden adat megvan.
A gyorsulás ebből számolható:
m·a = Fx - Fs
2/3 A kérdező kommentje:
Köszi!
2015. jan. 14. 21:46
3/3 anonim válasza:
Ezt a feladatot kétféleképpen is lehet érteni: lefelé 20 fokos tolóerővel, és felfelé 20 fokos húzóerővel.