4bats kérdése:

Hogy kell ezt a fizika feladatot megoldani? (11. o. )


Vízszintes talajra 4 kg tömegű testet helyezünk. A test és a talaj között a súrlódási együttható 0,2. A testre a vízszintessel 20 fokos szöget bezáró 30 N erőt fejtünk ki. Határozzuk meg a testre ható súrlódási erőt és a test gyorsulását!

(A Megoldás elvileg: 5,94 N és 5,56 m/s2)

Előre is köszönöm!



2015. jan. 13. 22:56
 1/3 bongolo ***** válasza:

Bontsd fel a kifejtett erőt vízszintes és függőleges komponensekre:

Fx = 30N·cos 20°

Fy = 30N·sin 20°

A testre ható erők ezek lesznek:

Függőlegesen: N = m·g + Fy

Persze hat felfelé egy ugyanekkora tartóerő is...

Vízszintesen: Fx - Fs

ahol Fs a súrlódás:

Fs = μ·N

Ezt ki tudod számolni, minden adat megvan.


A gyorsulás ebből számolható:

m·a = Fx - Fs

2015. jan. 13. 23:10
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi!
2015. jan. 14. 21:46
 3/3 anonim ***** válasza:
Ezt a feladatot kétféleképpen is lehet érteni: lefelé 20 fokos tolóerővel, és felfelé 20 fokos húzóerővel.
2015. jan. 14. 21:51