3dm élhosszúságú 9kg tömegű fa kockát egy medence fenekéhez kötéllel rögzítettük. A kocka egyharmadáig ér a vízszint.
a, Mekkora erő feszíti a kötelet?
b, Milyen mélyen merül a kocka a vízben, ha elvágjuk a kötelet?
Előre is köszönöm a válaszokat!
2014. nov. 26. 20:17
1/2 Tom Benko válasza:
Arkhimédész törvényét kell alkalmazni.
2/2 anonim válasza:
A fa sűrűsége kellene ehhez a feladathoz. De az majdnem mindig nagyobb, mint 3,33g/cm^3
Számoljuk ki a fa sűrűségét.
A víz sűrűsége 1kg/dm^3
A fa térfogata (3dm)^3 = 27dm^3
sűrűsége 9/27 = 1/3 kg/dm^3
Legyen H=3dm a fa teljes magassága.
A merülése:
h = H * ró(fa) / ró(víz) = H*1/3
Vagyis amikor úszik éppen a harmada merül el.
A víz most éppen a harmadáig ér.
Tehát
a) nem feszíti erő a kötelet
b) marad a helyén