Gretii013 kérdése:

Valaki tud segíteni?

Figyelt kérdés

1.A vonat csomagtartójához hosszú fonalat erősítünk,melynek másik végére egy nehezéket kötünk.Mi történik az így kapott ingával,ha a vonat elindul,fékez,illetve kanyarodik? Magyarázd meg miért?

2.Miért kell kapaszkodni a mozgó járművekben álló utasoknak?

3.Miért szorul nyelére a kalapács feje,ha a nyél végét ütögetjük?

4. Miért repülnek ki a por-vagy részecskék,ha egy szőnyeget vagy egy nedves ruhát rázunk ?

5.Mennyi 3köbdeciméter 4°C-os víz tömege?



2015. jan. 11. 18:06
 1/2 anonim ***** válasza:

1., 2., 4.

[link]

3.

Mert a nyél kúpos és lásd előző.

5.

[link]

2015. jan. 12. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Hominida ***** válasza:

Én nem annyira a lendülethez (impulzushoz), hanem a tehetetlenség alapjelenségéhez kapcsolnám az első négy kérdést, bár az igaz, hogy az impulzusmegmaradás törvénye végül is magát a tehetetlenséget fogalmazza meg számszerűen.


Mind a négy kérdésben a tehetetlenség hatása figyelhető meg. Az egyesített mozgástörvény, ami Newton I., II. és IV. törvényét foglalja össze, azt mondja, hogy amíg a testre ható erők eredője nulla, addig a test megtartja nyugalmi helyzetét (az egyenes vonalú, állandó sebességű mozgás is az), egyéb esetben viszont az eredő erő irányában egyenletesen gyorsuló mozgást végez.


Ebből eredően ha a mozgásba hozott test környezetének változik a sebessége, akkor a test megpróbálja a saját sebességét megtartani, mert tehetetlen. Az inga nehezéke is így tesz, a gyorsuló, lassuló és kanyarodó vonatnak változik a sebessége (nagysága és/vagy iránya), és a nehezék a kezdeti irányba folytatná a mozgását, kilendül. A ferdévé vált fonál oldalirányú ereje téríti ki a nyugalmi állapotból, és bírja rá arra, hogy mégis inkább a vonattal tartson, és ne üssön lyukat a kocsi falán, elpályázva a végtelenbe. Az utasok is azért kapaszkodnak, hogy ne üssenek lyukat a kocsi falán, miközben szeretnék megtartani az előző sebességüket a megváltozó mozgású vonaton.


A kalapácsfej mozdulatlan, és a nyél megütésekor is az akar maradni. Időbe telik, mire a nyél és a kalapácsfej közötti súrlódás elmozdulásra bírja a kalapácsfejet, eközben a nyél előrébb juthat a lyukban. A szőnyeg megrázásakor pedig a megfelelő mozdulat tulajdonképpen kirántja a porszemcse alól a szőnyeget; a porszem nincs szorosan a szőnyeghez rögzítve, ezért annak a hirtelen mozgását nem követi azonnal. A porszem tömege nagyon pici, de tehetetlensége még neki is van. Talán nézd meg a Tehetetlenség törvénye és A dinamika alaptörvénye fejezetek magyarázatait ebben a segédanyagban: [link]


5. A 4°C-os víz sűrűsége jól ismert: 1000 kg/m³. Én még úgy tanultam, hogy 1 kg/dm³. A kettő teljesen azonos, mert 1 m³=1000 dm³. m=V·ρ, ebből 1 dm³ tömege 1 kg, 3 dm³ 3 kg.

2015. jan. 12. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!