Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Le írná valaki, hogyan kell...

Le írná valaki, hogyan kell fogalmazást írni?

Figyelt kérdés
Már vagy harmadik 1-est kapom ez miatt, a tanárnőnek meg hiába mondom, hogy fogalmam sincs, hogy kell azt mondja hogy ezt elméletben tanultam, tehát tudnom kéne és nem fogja ő meg tanitani nekem... nem az a baj, hogy nem tudok miről írni, hanem, konkrétan hogyan kell? Egy fogalmazásomra emlékszem talán 3-4. osztályos koromból, de hogy hogyan írtam fogalmam sincs... annyit tudok az egészről, hogy kell bevezetés, vagy mi a fene. XD tudom hogy vicces meg minden hogy 9. osztályban nem tudom, de egyszerűen elfelejtettem hogy kell. valaki le írná (esetleg példákkal) hogy bevezetésben, mi kell legyen meg amúgy a többi részben? mert azt hiszem hogy a fogalmazás három részre bontható (vagy mi ...) bevezető, maga a fogalmazás? meg a vége? ha kérhetném értelmes válaszokat írjatok Köszönöm

2015. jan. 11. 17:41
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szia !

Egy fogalmazás valóban három részből áll: bevezetés, tárgyalás és befejezés.

Mindhármat bekezdéssel kell kezdeni, azaz a margó szélétől legalább egy ujjnyival beljebb.

A bevezetésben utalsz a témára, amelyről a fogalmazás szól, egy-két mondat legyen.

A tárgyalásban bővebben kifejted a mondanivalót, gondolataidat, amiről a fogalmazásodnak szólnia kell.

A befejezésben lezárod a történetet, összegzed a mondanivalót, tanulságot vonsz le esetleg, ez természetesen a témától függ.

2015. jan. 11. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
74%

Bevezetés, tárgyalás, befejezés


Az első részben bevezeted a témát, érdekességeket mondasz róla, indoklod a téma fontosságát (az utsó inkább csak tudományosabb esetekben). A tárgyalásban fejted ki a lényegi mondanivalódat részletesen. Az egybetartozó gondolatokat egy bekezdésben tárgyalod, tehát ha új témát nézőpontot kezdesz, új bekezdést is kell kezdened, ez az úgynevezett tagolás, és elég nagy hiba, ha nem csinálod. A befejezés a tanulság levonása, tapasztalatok összegzése stb. .

Fontos még az úgynevezett lineáris és globális kohézió (a szakszót nem kell még tudnod, csak kb.érettségire,11-12-ben fogjátok venni). A gyakorlatban azt jelenti, hogy egy bekezdésben levő mondatoknak kapcsolódniuk kell logikailag egymáshoz, közük kell legyen egymáshoz (lineáris) és a különböző bekezdéseknek is kell legyen valami közük egymáshoz (globális; például ezt úgy lehet jól megoldani, hogy a korábbi bekezdés végén a gondolatmeneted vége hiányzik, és itt térsz át egy másik szempontra, érvrendszerre, témára, tehát egy másik bekezdést kezdesz, és ezt a későbbi bekezdést rögtön ezzel a gondolatmenettel folytatod).

Fontos még a helyesírás, meg az sem mindegy, hogy milyen témában kell írnod (műelemzésnek pl. vannak külön szempontjai, amik egyszerűbbé teszik az elemzést, de ezt középiskolában kell, hogy majd tanítsák; saját élményekről jóval egyszerűbb írni).

És elég fontos a gyakorlottság, elsőre senki sem fog jó fogalmazást írni, tovább az olvasottság is előny.

2015. jan. 11. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!