Hogyan adok össze egy olyan törtet aminek a nevezője más hatványon van?


Feladat: 2/x a másodikon + 4/x az elsőn.

Akkor most ezeket hogy hozzam közös nevezőre?

Légyszíves segítsetek mert hétfőn doga!



2015. jan. 10. 12:12
 1/6 anonim ***** válasza:

na jó segítek, de csak mert jó fej vagyok :D

2/(x^2)+4/x=(2x+4x^2)/(x^2*x)

Nevezőnek jó a kettő szőrzete: x^2*x

A számlálókat meg azzal bővíted, amivel a nevezőjüket is, tehát a 2/(x^2) esetében x-szel (hiszen a nevezőt is azzal szoroztuk), valamint a 4/x-et x^2-tel.

2015. jan. 10. 12:16
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi! De nem igazán értem ezt a jelet ez mit jelent : ^ ??
2015. jan. 10. 12:58
 3/6 anonim ***** válasza:
Az a hatvány jelölése. x^3=x a harmadikon
2015. jan. 10. 13:14
 4/6 A kérdező kommentje:
Már rá jöttem köszi! :)
2015. jan. 10. 13:17
 5/6 anonim ***** válasza:

Mondjuk ez kissé érdekes megoldás volt, fölösleges bővítés volt benne :D


2/x^2 + 4/x ez az alaphelyzet. Összeadáshoz közös nevezőre kell hozni a törteket, mennyivel kell megszoroznia jobboldali törtet, hogy a nevezők megegyezzenek? x-el!


Így lesz 2/x^2 + 4/x * x/x = 2/x^2 + 4x/x^2 = (4x+2)/x^2


Ez technikailag ugyanaz, mint az első válaszoló megoldása, csak nincs az egész még fölöslegesen bővítve x-el :)

2015. jan. 10. 15:37
 6/6 anonim válasza:
Hát ez kizárt dolog mert nem tudom. De amúgy tudom :) közös nevezőre kell hozni. Aztán a kitevőt a betevő hatványával kell megszorozni. És ennyi ez a legegyszerűbb módszer én mindig ezt használom.
2015. okt. 12. 04:36