"Oldjuk meg a következő paraméteres egyenleteket, majd vizsgáljuk meg, hogy a paraméterek mely értéke esetén hány valós megoldása van az egyenleteknek. Alaphalmaz: R

x^2-2ax+6=0

x^2+4ax+5=0


2015. jan. 4. 20:34
 1/5 anonim ***** válasza:
Nyisd ki a füzetedet, biztos felírtátok benne a képletet, ami alapján ki kell számolni.
2015. jan. 4. 20:37
 2/5 A kérdező kommentje:
ha érteném nem írtam volna ki
2015. jan. 4. 20:39
 3/5 tatyesz ***** válasza:

Másodfokú egyenletekről van szó. Egy ilyen egyenletnek lehet 2, 1 vagy 0 megoldása, ami attól függ, hogy a megoldóképletben a gyök alatt pozitív, negatív szám van-e, vagy 0. A megoldóképlet: -b+-gyök(b^2-4ac) / 2a. A gyök alatti rész az érdekes: b^2-4ac. Ha ez pozitív, akkor tudunk belőle gyököt vonni, és 2 megoldás van. Ha 0, akkor is tudunk belőle gyököt vonni, de csak 1 megoldás van, mert +-0 ugyanazt az eredményt adja. Ha pedig negatív, akkor nem lehet gyököt vonni, tehát nincs megoldás.


Az első feladatban: a=1

b=-2a

c=6


(a feladat attól paraméteres, hogy az x-en kívül a betű is van.) Írjuk ezeket a b^2-4ac-be:


(-2a)^2-4*1*6 = 4a^2-24 = 4(a^2-6)


Ha ez pozitív: 4(a^2-6)>0

a^2-6>0

a^2>6

a > gyök 6 vagy a < -gyök 6

Ebben az esetben 2 megoldás van.

stb

2015. jan. 4. 20:55
 4/5 A kérdező kommentje:

a másik így jó eddig? :

x^2+4ax+5=0

a= 1 b=4 c=5

(4a^2)-4*1*5=8a-20

8a-20


Tovább, hogy kell?

2015. jan. 4. 21:14
 5/5 tatyesz ***** válasza:

(4a^2)-4*1*5=8a-20


Ez nem jó! A négyzetreemelés a zárójelen kívül van:


(4a)^2 - 4*1*5 = 16a^2 - 20.


Ezután kacsacsőrőket raksz utána:

16a^2 - 20 > 0

16a^2 > 20

a^2 > 20:16

a^2 > 1,25


gyököt vonsz, és két megoldás lesz:

a > gyök 1,25 és

a < - gyök 1,25


Ekkor két megoldása van a másodfokú egyenletnek.


Ezután megoldod > helyett =-vel

a^2 = 1,25

a = +- gyök 1,25


Ekkor csak 1 megoldása van az x-es másodfokú egyenletnek.


Végül < kacsacsörrel is megoldod:


a^2 < 1,25

- gyök 1,25 < a < gyök 1,25

2015. jan. 4. 21:26