Sürgős segítség kell! A lányom kémiaházifeladatához lenne. Meg tudnátok válaszolni?


Kémiaemeltre jár, és kaptak egy olyan lapot, amin van egy csomó feladat. Ő elkezdte, de megakadt, és már abban sem biztos, hogy jó-e egyáltalán. Szeretném elmagyarázni neki, ehhez kellene a segítségetek!


1:Egy eténből és hidrogénből álló gázelegy átlagos moláris tömege 12,4g/mol.

a:Számítsa ki a gázelegy térfogatszázalékos és anyagmennyiség százalékos összetételét!

b:50 dm3 standard állapotú gázelegyben megfelelő körülmények között reakciót indítunk meg, majd a reakció lejátszódása után visszaállítjuk az eredeti hőmérsékletét és nyomást.

Határozza meg a gázelegy térfogatát és a tf%-os összetételét.


2:Egy CO és O2 gázelegy átlagos moláris tömege 31,2 g/mol. Határozza meg a gázelegy térfogatszázalékos összetételét! Milyen lesz a reakció lejátszódása után kapott gázelegy tf%-os összetétele és átlagos moláris tömege? Hány grammal nő meg a meszes víz tömege, ha a kapott standard állapotú gázelegy 24,5dm3-t átvezetjük rajta?

3:Sósav+Cink=H2+Cink-klorid

Írja fel a reakció egyenletét!

Hogyan tartsuk a gázfelfogó hengert a H2 felfogásához? Miért?

100cm3 1,1 g/cm3 sűrűségű 10 tömegszázalékos sósavat csepegtetünk 6g tömegű cinkre. Milyen térfogatú standard állapotú H2 gáz fejlődik? A fejlesztett gázzal mekkora térfogatú standart állapotú acetilén gáz telíthető? Reakcióegyenlet!


4:Három kémcsőben 3 különböző anyag van: 2cm3 Hg , a másikban 10cm3 víz, a 3.ban 20 cm3 standard állapotú nitrogén-dioxid gáz. Látszólag a Hg a legkevesebb, az NO2 a legtöbb. Vajon másfajta fizikai mennyiségben kifejezve melyik a legkevesebb és a legtöbb? A víz sűrűsége:1 g/dm3

A Hg sűrűsége:13,6 g/cm3



2015. jan. 4. 15:42
 1/4 anonim ***** válasza:
Hát... Nem irigylem :) Sajnos nem értek hozzá, de mindjárt írok egy ismerősömnek ;)
2015. jan. 4. 15:45
 2/4 anonim ***** válasza:

A negyedikben tudok segíteni:


Tömegben kell megadni őket.


A víz sűrűsége 1 g/dm3 -> azt jelenti, hogy 1 dm3-ben egy gramm víz van.

A feladat szerint van nekünk 10cm3 vizünk, amit át kell váltani -> 10/1000 = 0,01dm3

ró = m / V (sűrűség = tömeg/térfogat)

1 = m / 0,01

m = 1* 0,01

m = 0,01 g


Higany:

ró = m/v


Viszont nekünk 2 cm3 higanyunk van.

Tehát: 13,6 = m / 2

m = 2* 13,6

m = 27,2 g


NO2:

20 cm3 = 0,02 dm3

standard állapot azt jelenti, hogy a moláris térfogat 24,5 dm3/mol. Ezt felhasználjuk a Vm = V/n képletben


24,5 = 0,02/n

n= 0,02/24,5= 8,16*10^-4 mol


most egy másik képlet jön

n= m/M (anyagmennyiség = tömeg / moláris tömeg)


M(NO2) = 14+ 16+16 = 46 g/mol

8,16*10^-4 = m / 46

m = 8,16*10^-4*46

m = 0,0378 g


Most nézzük össze

m(higany)= 27,2 g

m(víz)= 0,01 g

m(NO2)= 0,0378 g


Tömegre nézve:

legtöbb - Hg

kevesebb - NO2

Legkevesebb - víz

2015. jan. 4. 18:10
 3/4 anonim ***** válasza:

Na jó a hármast is.

2 HCl + Zn = ZnCl2 + H2


M(H2)= 2 g/mol

M(levegő) = 29 g/mol

a gázok moláris tömege megegyezik a sűrűségükkel

A kisebb sűrűségű gáz feljebb fog szállni.

A hidrogén sűrűsége kisebb, mint a levegőé, ezért felfelé fog szállni, ezért lefelé tartott lombikkal lehet felfogni.


V(HCl) = 100 cm3

ró(HCl) = 1,1 g/cm3

W%(HCl) = 10 m/m%

standardállapot = 24,5 dm3/mol

m(Zn) = 6g


Vegyük észre: 1 mol cinkkel 2 mol HCl reagál el.

kiszámítjuk hány mól 6 g cink, és azt, hogy van-e elég sósavunk molban.


Zn:

n= m/M

n= 6/65

n=0,0923 mol


HCl:

ró = m/V

1,1 = m / 100

m = 1,1 * 100

m = 110 g


De ez egy oldat, ami azt jelenti, hogy a benne lévő HCl nem 110 g tömegű, hanem ez a vízzel hígított anyag tömege. Most ki kell számolni mennyi a 10 m/m%-os oldatban az oldott anyag (HCl) tömege


W% = m(oldott anyag) / m(oldat) * 100

10 = m(oldott anyag) / 110 * 100

m(oldott anyag)= (110 * 10) / 100

m(o.a) = 11 g


most számoljuk ki mekkora tömegű sósav kell.

ugye:

n(Zn) = 0,0923 mol (de ugye 2 mol HCl reagál egy mol Zn-nel)

M(HCl) = 36,5 g/mol

n=m/M

0,0923*2 = m/36,5

m = 0,1846*36,5

m=6,7379 g


Ez a tömeg ugye megvan. Akkor a cink teljesen el fog reagálni (6g), de vissza fog maradni sósav (11-6,7379 g) a reakció végén.


1 mol Zn 2 mol HCl-lel való reagálásakor 1 mol H2 keletkezik, vagyis:


Vm= V/n

24,5 = V / 0,0923

V = 24,5 * 0,0923

V = 2,26135 dm3 H2 gáz fejlődik


Acetilén telítése:

C2H2 + 2 H2 = C2H6 (acetilén/etin + hidrogén = etán)


Mivel 2 mol hidrogén gáz kell 1 mol acetilén telítéséhez:


Vm = V/n

24,5 = V/ (0,0923/2)

V= 24,5 * 0,04615

V = 1,130675 dm3 acetilén telítődik

2015. jan. 4. 18:43
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon köszönöm!!!
2015. jan. 4. 18:55