Meg tudná oldani valaki az alábbi fizikafeladatokat?


1. A lovak egy 10 m magas domb tetejére 100m hosszú úton egy 4000 N súlyú kocsit 800 N erővel húznak fel. Mekkora a hatásfok?

2. Egy vízikerékre 4m magasból 6750kg tömegű víz zúdul. A kerék közben 108.000 J munkát végez. Mekkora a hatásfok?

3. Egy autó fékezéskor 10m hosszú úton csúszva megáll. A súrlódási munka 12kJ. Mekkora az autó tömege, ha a súrlódási erő az autó súlyának tizedrésze?



2015. jan. 3. 17:24
 1/2 anonim ***** válasza:

1.A hasznos munka: a kocsi feljut a 10m magas domb tetejére:

W = m·g·h

Itt m·g a kocsi súlya, vagyis 4000N. h pedig 10m.

W = 4000N·10m


Az összes munka pedig: A lovak F erőt fejtettek ki s úton keresztül, ezért a munka F·s. s a teljes út, vagyis 100m. F pedig a lovak által kifejtett erő, 800N.


A kettő hányadosa a hatásfok.


3.Az alábbiakat ismerjük: W súrl=12 KJ s= 10 m F súrl =F súly/10 W súrl=F súrl * s 12 000 = F súrl * 10 Ebbõl: F súrl=1200 N De tudjuk, hogy az autó súlya: F súly = m * g Ekkor felhasználva F súrl =F súly/10 1200 = (m * g) /10 1200 = (m * 10) /10 m=1200 kg.

2015. jan. 3. 17:43
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Sokat segített a válasz!
2015. jan. 3. 17:55