Ezt hogy kell meg oldani? (matek)


(x+12):3=48


holnap témazárót irunk, de az első ilyesmi feladat amit látok....

a válaszokat előre is köszi! :)


2014. dec. 17. 18:01
 1/2 2xSü ***** válasza:
100%

Az egyenlet olyan, mint egy mérleg, ami egyensúlyban van. Ha mindkét oldalhoz hozzáadsz, elveszel ugyanannyit, vagy éppen megduplázod, vagy elosztod, akkor a mérleg ettől egyensúlyban marad.


Itt is ez van. A bal oldalon van egy összetett kifejezés. De indulj el kívülről. Valaminek a harmadáról van szó. Ha az ellentét műveletét elvégzed az egyenlet mindkét oldalával, attól a egyenlőség megmarad, a mérleg egyensúlyban marad. Szorozd meg hárommal az egyenlet mindkét oldalát, így a bal oldalról eltűnik a harmad. Valahogy így:


(x+12) : 3 = 48


Triplázzuk meg a mérleg két oldalát, azaz szorozzuk meg hárommal mindkét oldalt:

(x+12) : 3 * 3 = 48 * 3

x+12 = 144


Oké, nézzük meg most hogy néz ki az a mérleg. Valami + 12 az egyenlő másvalamivel. Mi lenne, ha azt a 12-t nem adnánk hozzá? Akkor a bal oldalról kiesne az a +12. Vegyük le tehát a mérleg mindkét oldaláról azt a 12-t, azaz vonjuk ki az egyenlet mindkét oldalából.


Innen rajtad áll, hogy be tudod-e fejezni. Ha nem, akkor próbáld a fentieket újra megolvasni, elképzelni, lerajzolni, megérteni.

2014. dec. 17. 18:15
 2/2 A kérdező kommentje:

köszönöm!

mostmár értem, csak az osztásnál hirtenlen nem tudtam mit kell csinál...

köszi!!! :)

2014. dec. 17. 18:53