Egy érettségitalálkozón Lászlótól 2012-ben megkérdezték tanítványai, hogy hány éves. Ezt válaszolta: "Édesanyám születési évszáma abcd (felette vonal), az én születési évszámom pedig ab^2 (vonal) + cd^2 (vonal), ekkor ő 21 éves volt. Nem egy városban élünk, a következő héten utazom hozzá." Hány éves László 2012-ben?2015. jan. 3. 11:36
1/2 Csicsky válasza:
abcd = 19cd
19² = 361
2000 – 361 = 1639
√1639 = 40,..., vagyis cd = max. 40
40*40 = 1600
ab² + cd² = 361 +1600 = 1961 (ez lehetséges)
39*39 = 1521
ab² + cd² = 361 +1521 = 1882 (ez már kevés, mert még él az anyukája)
Tehát: abcd = 1940
2012 – 1961 = 51 éves a tanár 2012-ben
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Így már érthető a feladat :)
2015. jan. 4. 11:57