Valaki tud segíteni ebben a matekfeladatban?

Az első 3000 szám közül hány olyan van, amely nem osztható sem 2-vel, sem 3-mal, sem 5-tel, sem 7-tel?

2014. dec. 28. 13:48
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

2,3,5,7 legkisebb közös többszöröse 2*3*5*7=210


3000 = 14*210 + 60


14*210=2940


2940-ig azok száma, ami egyikkel se osztható:


2940 * 1/2 * 2/3 * 4/5 * 6/7 = 672


Azért mert minden második szám osztható 2-vel, tehát a fel nem osztható kettővel.

De ezek közül minden harmadik osztható 3-mal, így a 2/3-a nem osztható 3-mal.

Stb.

Mivel 2940 közös többszöröse mindegyik számnak, így szépen egyenletesen helyezkednek el mindegyik prím többszörösei. Ezért lehetett elvégezni ezt a szorzást.



2941 - 3000 között 60 szám szerepel, ott már nem igaz ez az egyenletes elhelyezkedés. Írjuk fel a 2-vel és 3-mal nem oszthatóakat. Azok a 6k+-1 alakú számok.


2941

2945,2947

2951,2953

2957,2959

2963,2965

2969,2971

2975,2977

2981,2983

2987,2989

2993,2995


Ezekből húzd ki az 5-tel és 7-el oszthatóakat és számold meg hány maradt. Az eredményt hozzáadod 672-höz és kész vagy.

2014. dec. 28. 16:52
 2/3 A kérdező kommentje:
Nekem 686 jött ki más módszerrel.Ha íg végigszámolgatom akkor pedig 685. De úgy látom azok közül a számok közül, amelyeket ellenőrizni kell kihagytad a 2999-t, lehet azért nem egyeznek.
2014. dec. 28. 19:31
 3/3 A kérdező kommentje:
Egyébként köszi a választ ment a zöld kéz :)
2014. dec. 28. 19:32