Hányféle képen lehet a 15 liter vizet 1, 2 és 3 literes üvegekbe kitölteni?

2014. dec. 27. 22:07
 1/3 anonim ***** válasza:
Szerintem ezt tisztán kombinatorikai módszerekkel nem lehet; végig kell nézni az összes szóbajöhető esetet, vagyis olyan összegeket kell kreálnunk, amikben a tagok 1;2;3-ak valamilyen számban, az összegük pedig 15.
2014. dec. 28. 00:03
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha a sorrend számít, akkor rekurzívan elég könnyen megoldható a feladat.


1 liter - 1 féleképpen

2 liter - 2 féleképpen (1+1, 2)

3 liter - 4 féleképpen (1+1+1, 1+2, 2+1, 3)


Innentől minden elem az előző 3 összege

a(4) = 1+2+4=7

a(5) = 2+4+7=13


stb.


Mert a 4 liter kijöhet úgy, hogy az összes 1 litereshez hozzácsapunk még egy 3 literest. Vagy az összes 2 litereshez még egy 2 literest. Vagy az összes 3 litereshez még egy 1 literest.



Ha a sorrend nem számít, akkor se olyan bonyolult.


5x3: 1 lehetőség.

4x3-hoz még kell 3 1-esből és 2-esből ez 2 lehetőség.

3x3-hoz még kell 6: (6x1), (4x1+2), (2x1+2x2), (3x2) 4 lehetőség

2x3-hoz még kell 9: Lehet benne 0, 1,2,3,4 kettes: 5 lehetőség

1x3-hoz még kell 12: 7 lehetőség. (0-6 kettes van benne)

0x3-hoz még kell 15: 8 lehetőség.


Összesen

1+2+4+5+7+8

2014. dec. 28. 00:51
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi
2014. dec. 28. 09:09