100 gramm 10 tömegszázalékos NaOH-oldatot hány gramm 9,8 tömegszázalékos kénsav közömbösít?


2014. dec. 27. 16:37
 1/3 anonim ***** válasza:

2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2O


100g 10%-os oldatban, van 100 * 0,1g= 10g NaOH-t

ennek anyagmennyisége: n= m/M= 10g/ 40g/mol= 0,25mol

0,25mol NaOH az egyenlet alapján 0,25/2mol H2SO4-el reagál, vagyis 0,125mol HCl-e


0,125mol HCl tömege: m=M * n= 98g/mol * 0,125mol= 12,25g


oldott anyag: 12,25g

oldat: xg

t%: 9,8%


oldott anyag tömeg/ oldat tömege *100= a tömegszázalékkal


ebből az oldat tömege: oldott anyag tömeg/ tömeg%


vagyis: 12,25/0,098= 125g


a kénsavoldat tömege:125g

2014. dec. 27. 16:45
 2/3 anonim ***** válasza:
bocsi vmiért HCl-t írtam, 0,125 molg H2SO4, csak már megszoktam a HClt-, ahol HCl-t látsz, oda H2SO4-et képzelj
2014. dec. 27. 16:46
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi:)
2014. dec. 27. 16:53