Hogyan a túróba kellene ezt mégis megoldanom?


Elég érthetetlen a tankönyvünk szövege, plusz még ARÁNYLAG reggel is van.

A példa így szól :

Ha 55 csavart veszünk, akkor a fizetendő összeg forintban kifejezve 600-zal több, mint ahány csavart vehettünk volna 720 forintért. Hány forintba kerül egy csavar?


2014. dec. 26. 10:57
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
24
2014. dec. 26. 11:06
 2/13 anonim ***** válasza:
25%
Nem jó a megoldás. :-(
2014. dec. 26. 12:33
 3/13 chtt ***** válasza:
100%

Tényleg nem?

az én logikám: ha 24 Ft egy csavar, akkor

- 720 Ft-ért 30 csavart vehetünk

- 55 csavar 24 forintjával 1320 Ft

- 1320-ból 720-at az hatszáz.

Ha ez nem jó, akkor mi az megoldás?

2014. dec. 26. 13:13
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

55.x = y.x plusz 600

y.x = 720

tehát összesen 1320 osztod 55 = 24 szerintem is jó az előző válaszolóé.

2014. dec. 26. 14:21
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Végiggondolva elég egyszerű feladat volt..


..Az volt szerintem az egyetlen probléma, hogy elég jól sikerült az este, de a matek nem csinálja meg magát. (a jól sikerült alatt nem azt értettem hogy beittunk bebűnöztünk, hanem azt hogy eléggé elnyúlt)

2014. dec. 26. 15:48
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

A következőképp gondolkodtam:


Legyen egy csavar ára x

Ekkor 55 csavar ára

55x


720 forintért

720/x

csavart lehet venni


A kettő különbsége 600, vagyis a feladatot leíró egyenlet

55x - 720/x = 600

ami egyszerűsítés és nullára redukálás után

11x² - 120x - 144 = 0

alakú lesz.

Ez egy kutya közönsége másodfokú egyenlet, melynek a feladatot kielégítő gyöke

x = 12

=====


Ellenőrzés

55 csavar ára

55 *12 = 660

A 720 forintért vehető csavarok száma

720/12 = 60

A kettő különbsége

660 - 60 = 600

Tehát úgy tűnik rendben van a megoldás.


Hol tévedtem? :-)

2014. dec. 26. 18:48
 7/13 anonim ***** válasza:
Igaza van az utolsónak, amúgy nem hogy a matematika szöveges feladatokat minek bonyolítják ennyire agyon legalább akkor írják hogy hogy "mint ahány darab csavart" , vagy "mint az a darabszám, amennyinek az ára 720 ft és akkor senki se nézi el.
2014. dec. 26. 19:59
 8/13 chtt ***** válasza:

Én teljesen elhiszem a 12-őt is, mert nem a matematika az erősségem, bár valaha jó voltam belőle. Engem az kavart meg, hogy a "a fizetendő összeg forintban kifejezve 600-zal több" részt úgy értelmeztem, hogy 600 forinttal több 720 forintnál.

Azt már be se nagyon merem vallani, hogy nem igazán értem ezt a hatszázat (még a hetes magyarázatával együtt sem, szóval nagyon pirulok). A 660 az az 55 csavar ára, a sima hatvan, amit kivontunk belőle, meg a 720 forintért vett csavar száma... tehát ha jól értelmezem, a csavar árából vontuk ki a csavar számát, hogy hatszáz legyen a különbség.

Nem akarnám megbántani a feladat megfogalmazóját, de nagyon örülök, hogy nem mostan vagyok fiatal. :)

2014. dec. 26. 20:40
 9/13 chtt ***** válasza:
(jaj nekem helyesírás! - 12-t)
2014. dec. 26. 20:41
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Az a fránya szövegértés! :-)

Pusztán csak arra kellett rájönni, hogy KÉT SZÁM különbségéről van szó, függetlenül a mértékegységüktől.

Nem olyan nehéz, csak picit figyelni kell.

2014. dec. 26. 21:56
1 2